Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Sportovní momenty roku 2022: Neporazitelná Ledecká, průkopník Procházka i nestárnoucí legendy

Rok 2022 ve sportu: Neporazitelná Ledecká, průkopník Procházka či nestárnoucí legendy
Zdroj: profimedia.cz/koláž eXtra.cz
+ Dalších 6 fotografií
ročenka

Ačkoliv je Česko maličkou zemí, tuzemští sportovci dali i letos vědět světu, že s námi musí počítat. Ať už je řeč o famózní Ester Ledecké, která na olympiádě potvrdila svou dominanci na prkně, o Jiřím Procházkovi, jenž definitivně zapsal Českou republiku na mapu MMA, nebo o nestárnoucích legendách Barboře Špotákové či Martině Sáblíkové. Zkrátka čeští fanoušci měli i letos spoustu důvodů k radosti a redakce eXtra.cz vybrala ty nejvýraznější. 

Ester Ledecká

Od zimních olympijských her v Pekingu se příliš medailí nečekalo. Zlatá generace v biatlonu již prakticky skončila, vyjma Markéty Davidové, která je však ve svých 25 letech stále mladá krev, hokejisté si deset let nesáhli na velké akci na cenný kov a Eva Samková si krátce přes startem her zlomila oba kotníky. Veškeré naděje se tak upíraly k Ester Ledecké, která doposud nezklamala. Jenže na prkně vynechala prakticky celou sezonu, jelikož se věnovala lyžím, a tak bylo s otazníkem, jak si český zázrak povede.

A Ledecká zase jednou všem vytřela zrak. Na prkně sice pořádně nezávodila, zato ukázala, že to vlastně ani tolik nepotřebuje, jelikož obhájila zlato v paralelním obřím slalomu. Líp už snad ani nemohla dokázat, že je nezpochybnitelnou královnou tohoto sportu. Leckdo ještě čekal medaili v alpském lyžování, jenže ruku na srdce, Ester v roce 2018 při senzačním sjezdu měla i potřebné štěstíčko. I tak, zlato na prkně a parádní 5. místo na super G, k tomu brambora z kombinace? Klobouk dolů, Ledecká se právem stala sportovkyní roku!

Martina Sáblíková

Řada českých fanoušků upínala medailové naděje směrem k Martině Sáblíková, byť tentokrát jen velmi opatrně. Legendární rychlobruslařka a mnohonásobná vítězka všech velkých akcí se totiž potýkala celou sezonu s chatrným zdravím, navíc se tři týdny před startem her zranila. Do toho si přidejte, že je českému zázraku již 35 let a leckdo si tak spočítal, že z toho letos nic nebude. Jenže omyl. Sáblíková jako vždy ukázala srdíčko a sáhla si na dno sil. Nejprve brala skvělou bramboru na třítisícovce, aby v dost možná svém posledním závodu pod pěti kruhy urvala bronz na 5000trati. Zázrak? Ne, jen neskutečná dřina, láska ke sportu a nezlomná vůle.

Hokejisté

10 let Česko čekalo na hokejovou medaili z velké akce. Šlo o nejdelší půst v české, respektive v československé historii. Velmi dobře si to uvědomovali nejen skeptičtí fanoušci, ale také sami hokejisté, kteří už chtěli prokletí zlomit. Zejména poté, co se olympiáda nevydařila. K tomu k nároďáku přišel finský lodivod Kari Jalonen, jenž znamenal svěží vítr jak směrem k hráčům, tak i k veřejnosti, a jak se ukázalo, byl to ten správný mix, který půst ukončil.

Čeští hokejisté ve Finsku dokázali získat bronz, který slavili snad tolik, jako kdyby to bylo zlato. Aby ne, oddechli si nejen hráči, ale i fanoušci. A aby toho nebylo málo, medaili urvali po famózním thrilleru se Spojenými státy, které Češi dokázali i díky hattricku Davida Pastrňáka porazit 8:4, přičemž předvedli skvostný obrat poté, co po první třetině prohrávali 1:3. Nutno říct, že k medaili nepomohla jen česká hvězda z NHL, ale především kapitán Roman Červenka, který se stal nejproduktivnějším hráčem turnaje, což se mu povedlo ve 36 letech. Velkou měrou přispěl i David Krejčí.

Hokejistky

Své mužské kolegy napodobily hokejové reprezentantky. Tým kolem kapitánky Aleny Mills totiž dokázal vůbec poprvé v historii vybojovat medaili na světovém šampionátu. Bronz po výhře nad Švýcarskem tak byl sladkou tečkou za povedenými výkony, které hokejistky podávaly už na olympiádě, byť tam jim cenný kov unikl. Ukázalo se tak, že tenhle tým je na vzestupu a do budoucna se s ním musí počítat. Dámy, klobouček.

Jiří Procházka

O úspěchu Jiřího Procházky snad už slyšeli všichni, i ti, kteří nevěděli, že nějaké MMA existuje. Rodák z Hostěradic, zápasící v polotěžké váze, se ve světě postaral o prvotřídní senzaci, když se jako první Čech stal šampionem UFC. Nikdo z tuzemských bijců se přitom před ním k titulové šanci ani nenachomýtnul. Procházka to zvládl ve třech zápasech. V tom nejdůležitějším pak porazil po dechberoucí bitvě Brazilce Glovera Teixeiru, a to takovým způsobem, který nečekal nejspíš ani samotný "český samuraj".
Zatímco Procházka je obávaný postojář, Teixeria naopak zemař, jehož submise jsou pověstné. Byl to ale právě český bijec, kdo pár vteřinek před koncem zápasu dokázal svého soupeře "uškrtit". Přitom kdyby došlo na rozhodnutí sudích, nejspíše by se přiklonili k Brazilci. Tak daleko to ale Procházka zajít nenechal a mohl se radovat z pásu šampiona. Sezonu mu zkalilo pouze vážné zranění ramene, kvůli kterému sešlo z obhajoby a možná ho trochu mrzelo umístění na desátém místě v anketě Sportovec roku. Měl být totiž mnohem výš.

Florbalisté

Aby těch týmových úspěchů nebylo málo, přihlásil se do hry i mužský florbalový nároďák. Češi se na mistrovství světa dokázali podruhé v historii dostat do finále, kde se nakonec museli smířit s porážkou od favorizovaných Švédů. Ty však český výběr porazil ve skupině, čímž si tým dokázal, že má i na mistry světa a je velkým příslibem do budoucna. I zde, stejně jako v ženském hokeji, se blýská na lepší časy a bude radost sledovat, kam to mančaft dotáhne příště.

Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková

Tenistce Kateřině Siniakové se v singlu nedaří výrazněji prosadit již delší dobu. Naopak Báře Krejčíkové se to povedlo loni, když vyhrála například ceněný Grand Slam a šlapala na paty světové jedničce. Jenže letos se jí v singlu, i vinou zranění, nedařilo. Jenže když tyto dvě tenistky dáte dohromady, máte takřka neporazitelné duo, které v deblu dokáže zválcovat všechny soupeřky. Výsledky z této sezony to jen dokazují.

Hned na úvod totiž Češky triumfovaly na Australian Open, když do finále neztratily ani jeden set. Ukázaly tak svělou fazonu, která z nich dělala favoritky i pro Roland Garros. Dost možná by Siniaková s Krejčíkovou triumfovaly i tam, kdyby však Barbora neměla pozitivní test na covid. To byla velká škoda, protože kdyby Češky v Paříži zvítězily, získaly by letos všechny čtyři trofeje z velké čtyřky. Spolu totiž ovládly jak U.S Open, tak Wimbledon a Sinaiková zakončila sezonu jako aktuálně nejlepší deblistka světa, přičemž Krejčíková, nebýt covidu, mohla být na trůnu s ní. Svět už dlouho neviděl takto dominantní tenisový pár.

Jakub Vadlejch

Že česká oštěpařská škola neztratila své kouzlo, letos dokázal Jakub Vadlejch. Svěřenec legendárního rekordmana Jana Železného navázal na loňskou olympiádu, kde vybojoval stříbro a urval bronz na letošním mistrovství světa. K tomu přidal i stříbrnou medaili z mistrovství Evropy, čímž Vadlejch jasně dokázal, že patří ke světové špičce. Vzhledem k tomu, že většinu svých největších úspěchů si připsal v posledních dvou letech, bude zajímavé sledovat, co nahází příští rok. Ve 33 letech by nějaká medaile určitě ještě cinknout mohla.

Barbora Špotáková

Jan Železný na mistrovství Evropy upíral zrak nejen na své svěřence, ale i na Barboru Špotákovou, kterou před lety také vedl. Česká legenda dopředu avizovala, že letos přišel čas se s oštěpem rozloučit. Přeci jen v září, kdy ukončila svou kariéru, jí bylo 41 let. Neodcházela však s prázdnou, všem totiž ukázala, že paradoxně ještě do starého železa nepatří a že v Česku stále nemá konkurenci.
Na tuzemském mistrovství totiž získala zlato, mimochodem, stalo se tak popatnácté v její kariéře. Aby toho nebyla málo, tak se Špotáková předvedla i na mistrovství Evropy, kde vybojovala bronz. I proto ji fanoušci přemlouvali, ať dál závodí, vždyť na to stále má. Avšak Špotáková cítila, že je správný čas se rozloučit. Učinila tak jako nejlepší atletka v české historii. Na vrcholných světových soutěžích totiž získala neskutečných 11 medailí, což je nejvíc, co kdy jakákoliv česká atletka vybojovala.

Adam Ondra

Jestli má Česká republika nějakého sportovce, na kterého se často neprávem zapomíná, je to lezec Adam Ondra. Za to, že není tak slavným jako třeba Ester Ledecká, může to, že lezení zkrátka není zatím tolik populárním sportem. Ondra ale ve své kariéře získal úspěchy, jež jsou rovné těm, které si připsala zimní královna. A i letošní rok byl pro Ondru povedeným.

Novopečený tatínek totiž zářil na mistrovství Evropy, kde nasbíral kompletní sadu medailí. Nejprve v boulderingu dolezl na bronz, pak v lezení na obtížnost dle předpokladů triumfoval a stříbro přidal na mnichovském šampionátu v olympijské kombinaci. Je vám to stále málo? Ondra v listopadu jako vůbec první člověk přelezl cestu Příklepový strop v propasti Macocha. „Ta je se svými 138 metry hloubky neuvěřitelnou výzvou i pro horolezce. Ze dna klenbou jeskyně ještě nikdy nebyla přelezena volně," řekl lezec pro portál Sport.

Vít Přindiš

Česká republika se může v posledních letech pyšnit svou královskou disciplínou, kterou je slalom na divoké vodě. Zejména pak kajakáři v kategorii K1 září. Donedávna tomu sportu kraloval Ondřej Tunka, ještě před ním dominoval Vavřinec Hradilek a nyní se o trůn přetahuje Jiří Prskavec s Vítem Přindišem. Až je škoda, že v tomto sportu může reprezentovat na vrcholných akcích jen omezený počet závodníků. Česko by totiž s přehledem mohlo brát rok co rok první tři místa.

Tentokrát však dostal prostor zazářit právě Přindiš, který na mistrovství světa v Augsburgu vybojoval zlatou medaili. „Po mém vnitřním neúspěchu, kdy jsem si nevyjel olympiádu (v Tokiu), jsem si řekl, že je to můj cíl na následující rok. Loni se to nepodařilo smolně v Bratislavě a letos jsem se připravil stejně dobře a klaplo to,“ řekl Přindiš po triumfu na MS pro portál iDnes. Za posledních 9 let tak Česko v K1 na divoké vodě získalo hned 5 zlatých medailí, přičemž se o ně postarali hned tři muži.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy