Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Spor odborníků: Podle Pirka by se měli nakazit všichni. Nesmysl, zemřelo by 340 tisíc lidí, tvrdí Prymula

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
střet názorů
Odvážný výrok kardiochirurga Jana Pirka (71) o tom, že by se měli koronavirem nakazit všichni lidé, aby si vytvořili imunitu, nezůstal bez odezvy. Jako nesmyslný ho vnímá řada odborníků, kteří stojí za názorem, že nejlepší je se nebezpečnému viru úplně vyhnout. Každý virus totiž organismus oslabí nehledě na věk pacienta. Jan Pirk však v některých českých odbornících našel i zastání.

Před několika dny promluvil uznávaný kardiochirurg Jan Pirk v časopisu Reflex o koronaviru.

Všechny čtenáře šokoval prohlášením, že nejlepší by bylo, kdyby se virem z Číny nakazili všichni obyvatelé České republiky. „Bylo by nejlepší, kdybychom ten koronavirus prodělali všichni rychle, získali tím imunitu a byl by pokoj,“ šokoval Pirk, který považuje paniku kolem nákazy za populismus.

Jeho vyjádření však nezůstalo bez odezvy. S lékařem nesouhlasí hned několik českých odborníků. Epidemiolog Roman Prymula Pirkovo prohlášení vnímá jako hloupost. "Je to nešťastný výrok, který situaci nijak nepomáhá. Pokud bychom všechny nakazili, tak tady máme i přes 340 tisíc mrtvých a to přece není možné. Takto se situace řešit nedá," reagoval na slova kardiochirurga.

Podobný názor sdílel i Rastislav Maďar z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví."Prodělání korony rozhodně nelze nazvat jako dobrý způsob, jak si posílit imunitu. I samotný virus chřipky vám vydrancuje organismus bez ohledu na věk," vysvětlil.

Pirk našel mezi odborníky i zastání. Podobný názor na takový způsob posílení imunity má i brněnský lékař Luboš Pantůček. "Takhle to děláme celý život, přijde nějaká epidemie, vy se s ní setkáte, a buď to zvládnete, nebo ne. Vždycky, když zvítězíte, tak to imunitu posílí," sdělil pro server Tn.cz.

Související články

Další články