Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

SPOR O ISLÁM V ČESKU VRCHOLÍ: V šátku přišla k soudu exhibovat také snacha ombudsmanky Šabatové! Jste pro zákaz hidžábu?

Kauza žije na Facebooku vlastním životem.
Zdroj: Facebook.com
Studentka ze Somálska žaluje pražskou střední zdravotnickou školu kvůli muslimskému šátku. Vedení školy jí zakázalo nosit hidžáb, což dívka považuje za diskriminaci a chce omluvu a 60 tisíc korun. Ředitelka školy Ivanka Kohoutová považuje spor za zástupný. Dívka prý nedoložila potřebné dokumenty a o šátek vůbec nešlo, dokud se sporu nechopila ombudsmanka Anna Šabatová. K soudu přišla v šátku provokovat také snacha Anny Šabatové Monika Horáková.

Okresní soud pro Prahu 10 začal projednávat spor, který může nastavit precedent, jak se Česko bude stavět k nošení tradičního oděvu muslimek.

Studentka ze Somálska tvrdí, že na škole jí zakázali šátek a ona pocítila diskriminaci. Ředitelka zdravotní školy Ivanka Kohoutová tvrdí, že pravidla ve škole jsou jednotná pro všechny a že pokrývky hlavy ve zdravotnictví představují hygienické riziko. Navíc podle Kohoutové vůbec nešlo o hidžáb, ale dívka ze Somálska jen hraje na diskriminační notu, v čemž jí pomáhá ombudsmanka Anna Šabatová – psali jsme ZDE.

„Začalo to v červnu 2013. Tehdy přišly dvě dívky s tím, že se ptaly na možnost studia na naší škole. Moje zástupkyně jim sdělila, co všechno je potřeba mít. Pak se k nám neohlášené dostavily v červenci s vyplněnou přihláškou. V kanceláři jsme je s mojí zástupkyní přijaly a bavily jsme se o možnostech studia oboru ošetřovatelství. Do školy pak dívky přišly 2. září a bylo domluveno, že se zastaví v ředitelně, aby ještě doložily potřebné doklady. To se nestalo, takže jsem tu jednu žákyni vyvolala rozhlasem. Ona sem přiletěla, chovala se agresivně, dupala nohou a opakovala, že nebude chodit. Takové chování jsem nezažila. Pak slečna vyběhla a rozjela kauzu. Ozvala se veřejná ochránkyně práv, Česká školní inspekce. Vygradovalo to letos na jaře podáním žaloby na školu za diskriminaci,“ uvedla ředitelka školy v rozhovoru pro Blesk.cz.

K soudu přišla dívku ze Somálska podpořit také snacha Anny Šabatové. Monika Horáková (zastupitelka na Praze 2 za Zelené) se na svém Facebooku muslimky ze Somálska zastala.

„Právě se koná soud, který má rozhodnout "spor o šátek“. Může studentka zdravotní školy nosit šátek na hlavě, nebo ne? Přišla jsem se sem podívat se šátkem na hlavě, protože žiji ve svobodné zemi, kde je to možné (díky za to), a dokonce si i myslím, že to, jestli je zdravotní sestra dobrá, nebo ne, nesouvisí s tím, co má na hlavě a jakého je náboženského vyznání. Spíš s tím, kolik má za svou práci peněz, a to je mnohem větší problém," napsala snacha Šabatové.

Související články

Další články