O zadržení Čechů loni 17. listopadu informovala některá turecká média. Podle nich dvojice uvedla, že má za sebou výcvik německých speciálních sil a v legendární francouzské Cizinecké legii. Podle médií se Všelichová a Farkas připojili ke kurdským milicím YPG, které bojují na severu Sýrie. Milice YPG Turecko řadí k teroristickým organizacím.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se krátce nato vydal do Turecka orodovat za české občany. Svěřil se, že jeho cílem je dosáhnout vyhoštění obou Čechů ze země, což je podle něho běh na delší trať.

„To by bylo ideální, ale neslibuji to. Přáli bychom si to, ale myslím, že toho nedosáhneme rychle. Bude to obtížné, protože jsou obviněni ze závažných trestných činů a my do řízení nemůžeme nijak přímo vstupovat,“ řekl v prosinci pro portál idnes.cz.

Všelichová byla během prvních týdnů vazby v kontaktu s rodiči. „Dnes nám Markéta telefonovala. V rámci možností je v pořádku. Všechny přátele a příznivce pozdravuje,“ napsala na Facebook rodina Markéty Všelichové. Podle tureckých úřadů se minulý rok připojili ke kurdským milicím YPG a právě to je považováno za terorismus.

Markétu údajně bezpečnostní složky dlouho sledovaly, a tak když se snažili nelegálně přejít z Iráku do Turecka, byli zadrženi. Navíc oba Čechy viní i z kurdské propagandy v Evropě.

Rodičům Markéty nezbývá nic jiného než čekat, zdali se podaří prosadit odvolání proti rozsudku. Jinak svou dceru šest let neuvidí.