Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Spolu a PirSTAN se dohodly na koaliční smlouvě i programu vlády. PirSTAN bude mít celkem sedm ministrů

Koalice SPOLU chce jednat s koalicí PirSTAN.
Zdroj: extra/Ondřej Hudec
nová vláda

Koalice Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) se dnes po dvanáctihodinovém jednání dohodly na společné koaliční smlouvě i programu nové vlády. Jasno je i o počtu křesel pro jednotlivé koalice.

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) se dnes dohodly na koaliční smlouvě i programovém prohlášení společné vlády. Po více než dvanáctihodinovém jednání to novinářům řekl předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala. Dokumenty koalice nezveřejní, jednat o nich budou v příštích dnech vedení jednotlivých subjektů. Podepsat koaliční smlouvu i programové prohlášení chtějí strany v pondělí.

Kabinet bude mít 18 členů, budou v něm nově ministři pro legislativu, pro EU a pro vědu a výzkum. Nynější vláda ANO a ČSSD vznikla s 15 členy. Koalice Spolu v kabinetu obsadí post premiéra a ministrů financí, obrany, práce, dopravy, zdravotnictví, spravedlnosti, zemědělství, životního prostředí, kultury a ministra pro vědu, výzkum a inovace. Pirátům a STAN připadnou vnitro, průmysl, školství, místní rozvoj, ministerstvo zahraničí, nově definovaný ministr pro legislativu a ministr pro evropské záležitosti.

Personální obsazení nechtěl Petr Fiala po celodenním jednání přiblížit. Nejprve chce koalice dohody potvrdit ve stranických grémiích tak, aby je mohla 8. listopadu podepsat. Hospitalizovaný prezident Miloš Zeman je zároveň podle Fialy ochoten přijmout ho ve chvíli, kdy bude v nemocnici přeložen z intenzivní péče na normální pokoj. 

Související články

Další články