Společný účet pro pár: Romantika nebo rychlá cesta k rozchodu?

Každý vztah je na začátku pohádkový a spousta párů se v zamilovanosti rozhodne sdílet vše - bydlení, výdaje a někdy i bankovní účet. Jenže, co když vztah jeden z partnerů náhle ukončí? Co když nejste sezdaní a partnerů ze společného účtu převede všechny peníze? Je to vůbec krádež? Lze se nějak chránit?
Společný účet není tak společný, jak si myslíte
České právo něco jako společný účet nezná. U většiny bank se ve skutečnosti jedná o standardní běžný účet, který má jednoho majitele a druhý je veden pouze jako disponent, který může s účtem nakládat, ale nemá na něj žádný právní nárok.
To podle specialistů z Ušetřeno může vyvolat problém. Pokud účet vlastní jeden z partnerů a vztah skončí, může ho druhý partner i bez právního nároku vybrat do poslední koruny. Platí to i opačně. I když tam partner jako disponent vkládal peníze pravidelně, z právního hlediska mu nepatří nic.
Partner mi vybral společný účet. Je to krádež?
Pokud je někdo disponentem účtu, má ze zákona právo s penězi nakládat. Pro vás to sice je krádež, ale to neznamená, že se jedná o trestný čin. Můžete podat žalobu s nejistým výsledkem. Pokud jste navíc nebyli manželé, nevzniká nárok na společný majetek.
Můžete se pokusit prokázat, že šlo o vklad do společného hospodaření nebo domluvu. Aby měl váš nárok šanci na úspěch, potřebujete důkazy – výpisy z účtu, svědectví, nebo třeba písemnou komunikaci, která prokazuje, že jste se na účtu domluvili jako na společném.
Názor experta na finance Nikoly Engelmann: Z hlediska prevence je nejlepší variantou vlastní účet nebo dohodnutý režim s přesně stanovenými pravidly pomocí smlouvy nebo účtu se dvěma rovnocennými majiteli.
Sjednejte si opravdový společný účet
Pokud nechcete, aby se z účtu stal po rozchodu problém, nejlepší je sjednat si skutečně společný účet, kde jsou si oba partneři právně rovni. Vztah tu není řešen v rovině disponent a majitel, ale jako dva rovnocenní vlastníci s plnými právy. Takové řešení dnes nabízí jen málokterá banka.
Nabízí jej například Partners Banka, která speciálně pro páry připravila bankovní produkt nazvaný „Pro dva“. Oba partneři získají plnohodnotné běžné účty s platební kartou, moderní mobilní aplikaci a možnost oddělit výdaje i spoření podle toho, co chtějí řešit společně a co zvlášť, tudíž odpadají hádky, kdo má co na starosti. Stačí jen internet v mobilu a můžete začít.
Balíček obsahuje navíc funkce, které v běžném bankovnictví nenajdete. Můžete si přehledně spravovat sdílené spoření, nahrát do aplikace pojistky nebo hypotéku, platit v zahraničí bez kurzových přirážek a využívat speciální párové karty, které si snadno nastavíte podle vlastních potřeb. Jeví se to tedy jako velmi zajímavý bankovní produkt.
Jak se vyhnout hádkám kvůli financím?
Peníze samy o sobě vztah neničí. Většina párů nehádá kvůli tomu, kolik kdo vydělává, ale proto, že mají pocit nespravedlnosti, nedostatečné kontroly nebo nemají přehled. Základem je otevřená komunikace. Řekněte si na začátku vztahu, jak k financím přistupujete, co považujete za férové a jaké výdaje chcete mít společné a jaké oddělené.
Ideálním kompromisem je systém, ve kterém si oba partneři ponechají své soukromí, ale zároveň mají prostor pro společné výdaje – třeba právě v podobě zmíněného balíčku nebo třetího účtu, kam posíláte stanovenou částku určenou na společné výdaje.
Romantika má ve vztahu své místo, ale když přijde na peníze, je lepší používat hlavu, nikoliv srdce. Společný účet může fungovat skvěle, pokud je postaven na rovnosti a důvěře. Avšak bez právní ochrany můžete po skončení vztahu rychle vystřízlivět. Myslete dopředu a nenechte se postavit do pozice, kdy nebudete mít nárok na vlastní finance.
Související články

Provokatér Rytmus vystoupil na pražském Majálesu v teniskách za statisíce!

Womanizer: Revoluce v intimitě, která změní vaše prožitky

Hvězdný pár bez cenzury! Alec a Hilaria Baldwinovi si pozvali televizní kamery přímo do svého chaotického rodinného života

Nitroděložní tělísko a jeho výhody z pohledu hematologa
