Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Spočítali jsme za vás! Kolik stojí kouření?

Spočítali jsme za vás! Kolik stojí kouření?
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
peníze
Spolu s pitím alkoholu a kávy je kouření asi nejrozšířenější neřest, která vládne světu. Někdo preferuje klasickou cigaretu, jak ji známe po staletí, někdo se svezl na vlně tzv. e-cigaret, mnozí pak zkouší nejnovější formu konzumace tabáku, tzv. heat-not-burn produkty. Jaký je mezi nimi cenový rozdíl, dá se na kouření nějak ušetřit?

Začněme klasikou, tedy tradiční cigaretou. V nabídce trafik a tabákových speciálek jich najdete nepřeberné množství, jejichž cena se sice liší, nicméně v průměru vychází cena krabičky na přibližně 90 korun, pokud sáhneme po prémiovějších značkách, dostáváme se dokonce spíše k částce 100 korun za 20 kusů. Měsíčně (30 dní) tak vyjde kuřáka se spotřebou jedné krabičky na den jeho vášeň na přibližně 2 700 až 3 000 korun.

Složitější počty jsou u tzv. elektronických cigaret, kdy roztok obsahující takzvaný e-liquid a nikotin, se teplem přeměňuje na syntetickou páru, kterou kuřák inhaluje. Tato technologie vyžaduje při vstupní investici poměrně nemalé náklady na koupi samotného zařízení, průměrně pak celá e-cigareta + baterie vyjde na zhruba 2 500 Kč. Měsíční náklady na koupi e-liquidů se liší dle toho, zda si je kupujete v obchodě nebo mícháte doma sami, i na tom, jak moc lační po nikotinu jste. Alternativa kouření v podobě e-cigaret s vysokým výkonem (a vyšší spotřebou liquidu) se příliš nevyplatí. Průměrný spotřebitel oproti klasickým cigaretám ušetří jen něco málo pod 500 Kč měsíčně.

Třetí variantou je zařízení pro zahřívání tabáku, ve kterém se tabák nespaluje, ale zahřívá na teplotu, kdy nedochází k jeho hoření a spalování. Je tedy potenciálně méně škodlivé než tradiční cigareta. My jsme při našem srovnání sáhli po designově zajímavém produktu glo. I zde je potřeba počítat s prvotní investicí do samotného elektrického zařízení a následném nákupu tabákových náplní. My jsme zařízení pořídili v tzv. starter kitu v ceně 1 200 Kč, který obsahuje zařízení glo a karton 10 krabiček s náplněmi po 20 kusech. Samotné zařízení lze pořídit za 300 Kč. Na 100 Kč vyjde krabička náplní kupovaná samostatně, o deset korun méně zaplatíte při nákupu celého kartonu. Měsíční náklady s glo tak vycházejí na cca 2 700 Kč.

Další novinkou, která si získává své příznivce jsou nikotinové sáčky. Například LYFT od společnosti British American Tobacco funguje tak, že aplikujete vlhčený sáček do úst (pod horní ret), sliznice pak dokážou vstřebat obsah nikotinu v každém sáčku. Krabička s 24 sáčky stojí kolem 150 korun.

Podtrženo sečteno, ušetřit se, pokud se své kuřácké neřesti neumíte vzdát či ji výrazně omezit, prostě nedá. Náklady totiž vycházejí u všech třech kategorií víceméně stejně. Cenové kritérium tedy nebude pro většinu uživatelů tabáku rozhodující a spíše se budou řídit jinými „výhodami“, jako je například absence nepříjemného zápachu z kouře či popele u nejnovějších zařízení na zahřívání tabáku.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy