Původně to měl být dlouhý patnáctiletý trest, nicméně nakonec z toho je „jen“ šest let. Soudkyně totiž přihlédla k okolnostem a snížila délku trestu s přihlédnutím na to, že Pistorius jednal v sebeobraně.

Mluvilo se hodně o tom, že se se svou přítelkyní během osudné noci hádal a opakovaně se k ní nechoval tak, jak by se muž k ženě měl chovat. Ovšem takové skutečnosti se nepotvrdily a nebyly na ně prezentovány žádné důkazy.

Ke sníženému trestu dopomohl i fakt, že podle lékařů trpí posttraumatickým syndromem. Svou roli nejspíše hrál i fakt, že při jednom ze soudních líčení předvedl komedii s tím, že chodil po síni bez protéz a demonstroval tak fakt, že opravdu bez nich není schopen odpovídajícího pohybu.

Pistorius už si za mřížemi odseděl rovných devět měsíců. Celou dobu se brání tím, že byl v domnění, že se v jeho místnosti s toaletou nachází zloděj. Reagoval tak trochu ve zkratu a vystřelil přes dveře čtyři rány ze střelné zbraně. Byl si přitom jistý, že jeho přítelkyně spí v ložnici, která se v domě nacházela o patro výš.