Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Spadla klec: Leo Beránek má na krku další obvinění, po podpoře terorismu ho stíhají i za vězeňský klip Kluky z basy

Leo Beránek má na krku další obvinění, po podpoře terorismu ho stíhají i za vězeňský klip Kluky z basy
Zdroj: se souhlasem Bertena
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie

Jak redakce eXtra.cz již upozornila, kontroverzní vězeň a rapper Leo Beránek (32), který si odpykává šestiletý flastr za několik činů násilného charakteru, si nedávno navrch vysloužil obvinění z podpory a propagace terorismu. Jak se nám nyní podařilo zjistit, kromě toho má ale na krku další obvinění, které také souvisí s jeho kontroverzním videoklipem, jenž vznikl za mřížemi.

Leo Beránek: Obvinění za videoklip

Rapper Leo Beránek na podzim minulého roku v base na zakázaný telefon natočil a na YouTube nechal umístit videoklip Kluci v base, který dosud vidělo necelých 600 tisíc diváků.

Původně to vypadalo, že za skutek nemůže být stíhán a dostal jen kázeňský trest v podobě samotky (jeho přátelé to nazvali pobytem „v díře“).

„Leo už není v izolaci. Předtím sice kvůli videoklipu dostal měsíc v díře, ale jinak nebude trestně stíhán. Je to hotovo. Benga nebudou nic řešit, protože u něj nenašli tu věc, na kterou videoklip a celé album nahrával,“ tvrdil v květnovém rozhovoru pro Expres.cz jeho kumpán Otto Ferocity. A nejspíš se přepočítal.

Minulý týden redakce eXtra.cz zjistila, že kvůli tomu, že je ve videoklipu vidět i tetování Usámy bin Ládina, strážci pořádku to u Lea Beránka vyhodnotili jako trestný čin.

„Mohu potvrdit, že kriminalisté z odboru extremismu a terorismu pražské policie zahájili trestní stíhání vězně z Pankráce, který je podezřelý z trestného činu podpora a propagace terorismu,“ sdělil naší redakci již minulý týden mluvčí pražských strážců zákona Jan Daněk. Sdílnější ale nechtěl být.

Státní zástupce: Mařil výkon trestu

Trochu víc podrobností o případu jsme se dozvěděli až nyní. Předně zaujalo, že Leo Beránek je nakonec ohledně podpory terorismu stíhán v pro něj příznivějším prvním odstavci, nikoli ve druhém, jak se logicky dalo předpokládat a jak nám potvrdili i oslovení advokáti. Druhý odstavec totiž počítá s šířením podpory terorismu na internetu (k čemuž u klipu došlo) a hrozí za to pět až patnáct let. Takhle je pro něj situace lepší, trest se může pohybovat „pouze“ v rozmezí od dvou do deseti roků.

Podle vyjádření Vrchního státního zastupitelství je obviněna jen jedna osoba a tou, jak víme i z jeho okolí, je právě Leo Beránek. Obvinění tedy minulo muže, který má Ládina přímo na stehně.

Ale objevila se další zajímavá skutečnost, o které se dosud nevědělo.

„Policejní orgán zahájil trestní stíhání jedné fyzické osoby pro zločin podpory a propagace terorismu podle § 312e odstavce 1… Trestního zákoníku a pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání podle § 337 odstavce 1 písmena h) Trestního zákoníku,“ uvedl pro eXtra.cz státní zástupce Mgr. Martin Bílý za pražské Vrchní státní zastupitelství.

Právě maření výkonu úředního rozhodnutí je zajímavé. Písmeno h) daného paragrafu hovoří o souvislosti s výkonem trestu.

„Kdo maří nebo podstatně ztěžuje výkon rozhodnutí soudu nebo jiného orgánu veřejné moci tím, že se dopustí závažného jednání, aby zmařil výkon nebo účel trestu, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta,“ stojí v Trestním zákoníku (viz například web Zákony pro lidi).

Jde tedy o natočení videoklipu? „Bližší skutkové okolnosti s ohledem na to, že přípravné řízení je neveřejné, sdělovány nebudou,“ doplnil státní zástupce.

Nových pět let kriminálu?

Každopádně ať jde o flastr za videoklip, nebo ještě za něco jiného, nakonec to vypadá, že si Beránek ještě dlouho bude moci za mřížemi pobrukovat své „Děcka nás neznají, manželky pláchnou, rodinný návštěvy, maminky pláčou…“.

V současnosti si odpykává třetí z šesti let z původního trestu, do něhož se započítává i pobyt ve vazbě. Nyní mu tedy hrozí další dva tresty. V případě pravomocného odsouzení se nesčítají, ale ukládá se souhrnný trest.

Pokud bude Leo Beránek ze všech skutků usvědčen, podle oslovených advokátů (s ohledem na osobu obviněného nechtějí zveřejňovat svá jména) může už nyní zapomenout na to, že by se případný trest za podporu terorismu pohyboval u spodní hranice sazby, tedy dvou let. „S ohledem na mé dosavadní zkušenosti s rozhodovací praxí soudů a kvůli jeho minulým skutkům se domnívám, že by to mohlo být celkem dalších tři až pět let vězení,“ míní například jeden z nich.

GLOSA: Mikýřova úžasná pouť Survivorem. Mikyska vyhrál právem, ale pomohla mu zbabělost a krátkozrakost soupeřů

Související články

Další články

Nejnovější kauzy