Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Bývalý šéf fotbalu Miroslav Pelta dostal 6 let natvrdo

Miroslav Pelta: Dostal 6 let vězení
Zdroj: Profimedia
Rozsudek

Soud v kauze zmanipulování sportovních dotací uložil bývalému šéfovi českého fotbalu Miroslavu Peltovi šest let vězení, pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech korporací a pětimilionový peněžitý trest. Někdejší náměstkyni Simonu Kratochvílovou poslal do vězení na 6,5 roku, na šest let jí zakázal výkon funkcí ve veřejné správě a dal jí také dvoumilionový peněžitý trest. Naopak další obžalované - předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče i exředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu osvobodil. Informovala o tom ČTK.

Soudkyně uvedla, že Miroslav Pelta využil své osobní známosti s Kratochvílovou a ovlivňoval ji zejména při jejich schůzkách v bytě v centru Prahy tak, aby poskytla dotace konkrétním žadatelům o dotace. Mimo jiné jí předložil seznam preferovaných žádostí. Kratochvílová si pak počínala s vědomím, že nedůvodně znevýhodní ostatní žadatele. „Obžalovaní Pelta a Kratochvílová si na základě klientelismu stanovili vlastní kritéria hodnocení žádostí,“ konstatoval pražský městský soud.

Svou vinu odmítají

Kvůli případu rezignovala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Kauza stála místo i Kratochvílovou a Peltu, který se svého postu ve Fotbalové asociaci ČR vzdal z vazby. Obžalovaní svou vinu odmítají.

Bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová dostala od soudu trest 6,5 roku ve věznici s ostrahou, zákaz funkcí na šest let a peněžitý trest dva miliony korun. Pražský městský soud dospěl k závěru, že Pelta s Kratochvílovou se pokusili způsobit škodu nejméně 175,8 milionu korun. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy