Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Co kouřili dětští herci a další: Co jste nevěděli o filmu Občanský průkaz

Co kouřili dětští herci a další: Co jste nevěděli o filmu Občanský průkaz
Zdroj: csfd
+ Dalších 7 fotografií
zajímavosti
Hořká komedie režiséra Ondřeje Trojana Občanský průkaz na motivy stejnojmenné knihy Petra Šabacha sleduje osudy čtveřice dospívajících mladíků, jejich přátel, lásek a rodičů od okamžiku, kdy v patnácti letech dostanou občanský průkaz, až do chvíle, kdy se v osmnácti snaží uniknout vojně a pokoušejí se získat modrou knížku. Snímek je velmi dobře hodnocený, i přesto skrývá zajímavosti, o kterých diváci netuší.

Petr, Aleš, Popelka a Míťa dospívají v sedmdesátých letech, v době, kdy vyjít na ulici bez občanského průkazu znamenalo koledovat si o průšvih a kdy povinná vojenská služba byla pro mnohé tím největším strašákem. Jaké zajímavosti skrývá hořká komedie, která v době své premiéry vyvolala vlnu pozitivních reakcí?

  • Kristýna Boková si ve filmu zahrála se svou mladší sestrou Jenovéfou Bokovou.
  • Natáčecích dnů bylo celkem 35. Natáčení probíhalo od 30. dubna 2009 do 17. srpna 2010.
  • Natáčení scén s Lukášem Pavláskem, který ztvárnil postavu hospodského, zabralo 2 dny.
  • Když Popelka drží pozvánku na koncert skupiny The Plastic People of the Universe, prstem překrývá nápis. Je to proto, že letopočet uvedený na nápisu by vzhledem ke kontinuitě příběhu neseděl.
  • V jedné ze scén odehrávající se v hospodě zpíval a hrál Matěj Ptaszek, jeden z tehdejších nejlepších hráčů na foukací harmoniku a držitel titulu Hohner Newcomer 2009, který patří v tradičním blues mezi nejlepší současné hráče na foukací harmoniku. Unikátní je i jeho technika zpěvu barokní kontra tenor.
  • Filmová hospoda je ve skutečnosti restaurace U Klokočníka v Praze-Nuslích.
  • Ústřední píseň filmu je Most of the Time od Boba Dylana, která však vůbec není dobová. Poprvé vyšla v roce 1989 na albu Oh Mercy. Jenže Trojana nadchla, a tak ji použil.
  • Cigáro pro dětského herce bylo připraveno z duté suché byliny vycpané mechem.
  • Všechny kostýmy, které byly ve filmu použity, jsou ze skříní kostymérky Kataríny Bielikové, jejího příbuzenstva a členů štábu.

Máte tuto českou komedii rádi?

Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy