Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Soukromou firmu znevýhodňovali před státními: Žaloba a antimonopolní stížnost může změnit poskytování eurodotací

Soukromou firmu znevýhodňovali před státními: Žaloba a antimonopolní stížnost může změnit poskytování eurodotací
Zdroj: Profimedia.cz
Dotace z Evropské unie se zřejmě budou poskytovat jiným způsobem než dosud. V této oblasti možná proběhnou velké změny. Společnost Jessenia, která provozuje brněnskou nemocnici, podle serveru info.cz podala žalobu a antimonopolní stížnost. Firma má za to, že na českém trhu dochází ke znevýhodňování soukromých zdravotnických institucí. Ministerstvo pro místní rozvoj totiž rozhodlo, že tyto soukromé subjekty nemohou žádat o dotace z Evropské unie.

Ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo, že žádosti o evropské dotace mohou podávat výhradně krajské úřady a státní instituce. To se nelíbí firmě Jessenia, jelikož se jedná o diskriminaci soukromých zdravotnických zařízení. V antimonopolní stížnosti proto společnost uvedla, že jde o distribuci veřejných prostředků a ty v demokratickém právním státě nelze svévolně přerozdělovat, aniž by byl poskytovatel vázán právním řádem a ústavními principy.

Firma Jessenia má v tomto sporu velké šance na úspěch. Při rozdělování evropských dotací je nemyslitelné, aby stát někoho znevýhodňoval, jelikož se nejedná o finance České republiky. Aby žadatel mohl uspět, musí splnit velké množství podmínek a kritérií. A v případě firmy Jessenia to vypadá, že stát, který žádosti schvaluje, přiděluje dotace svým vlastním institucím.

Nejspíš dochází k diskriminaci firmy Jessenia, která poskytuje totožné služby jako obecní a krajská zdravotnická zařízení. „Pro takovéto odlišné zacházení přitom není dán žádný legitimní (tedy ani legální) důvod. Tímto postupem ministerstva pro místní rozvoj pak dochází k narušování hospodářské soutěže, neboť někteří soutěžitelé jsou v důsledku zásahu ministerstva pro místní rozvoj v rámci soutěže nepřípustně zvýhodňováni,“ uvedla firma Jessenia pro eXtra.cz.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy