Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Soukromí královny Alžběty II.: Philipa potkala poprvé ve 13 letech

Královna Alžběta II. a její soukromí: Philipa potkala poprvé ve 13 letech
Zdroj: Showpix
zajímavosti

Alžběta II., celým jménem Elizabeth Alexandra Mary, slaví narozeniny. Nejznámější královna planety vlastní pohádkové jmění, během její vlády se zcela změnil svět a ona je stále morálním symbolem Velké Británie, a nejen Británie, Alžběta je stále hlavou států Austrálie, Barbaros, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Šalamounovy ostrovy atd.

Nemá školu, ani řidičský průkaz

Vzdělání královny je opředeno tajemstvím. Vědomosti získávala nejsledovanější žena planety formou domácí výuky, již podstoupila společně s mladší sestrou. Alžběta tak společně s princeznou Margaret nemá žádné oficiální vzdělání. V momentě, kdy bylo jasné, že bude Alžběta královnou, začala studovat ústavní právo a historii. Žena, o které víme velmi málo a při tom ji zná celý svět, mluví špičkově francouzsky, a ačkoliv umí řídit, což se naučila během války, není držitelkou řidičského průkazu. Během výuky se naučila také vařit, vyšívat, ale i jezdit na koni, což zužitkovala v roce 1981, kdy na ni bylo během slavnosti vypáleno šest střel, ale ona svého koně bravurně zvládla a pokračovala v jízdě.

Miluje zvířata

Kynologové možná vědí, že Alžběta vyšlechtila nové plemeno „dorgi“. Toto nové plemeno vzniklo spojením jezevčíka mladší sestry Margaret a psem královny, starým pasteveckým plemenem z Walesu „corgi“. Během své vlády chovala 30 psů zmiňované rasy, prvním pejskem byla fenka Suzan, kterou dostala darem k 18. narozeninám.

Její vláda je rekordně dlouhá

Na trůn nastoupila 6. února roku 1952 a vládne dodnes. Královnou se stala ve svých 25 letech. Je nejdéle vládnoucím monarchou světa. V roce 1947 se provdala za Philipa, vévodu z Edinburghu, který Británii a královnu opustil nedávno, 9. dubna. Královna jmenovala několik vlád, uvedla cca 14 premiérů, zažila a zvládla dekolonializaci a dokázala se přizpůsobit rychle se měnící době. Ve svých 95 letech má Instagram a komunikuje na sociálních sítích. Královně každý den přijde zhruba 300 dopisů od fanoušků a na každý dopis je personálem odpovězeno. Královně může dopis poslat každý na adresu: Her Majesty The Queen, Buckingham Palace, London SW1A 1AA, UK.

Její zahraniční cesty

Královna podnikla přes 300 oficiálních zahraničních cest. Ráda cestuje královskou lodí Royal Yacht Britania. Během návštěv získala královna mnoho netradičních darů, jako je např. slon Jumbo či dvě želvy na Seychelách roku 1972.

Společnost

Královna organizuje v Buckighamském paláci mnoho recepcí a slavnostních aktů. Každým rokem pohostí ve svém paláci průměrně 50 000 hostů. Během její vlády pohostila více než jeden a půl milionu hostů. Alžběta slaví své narozeniny dvakrát. Jednou dnes, v kruhu rodinném, a podruhé veřejně, s velkou slávou, vždy jednu červnovou sobotu. Oslava je známá pod názvem Trooping the Colour.

Manželství

Svého Philipa potkala poprvé ve svých 13 letech na návštěvě námořní akademie, ve svých 21 letech si ho vzala. Na líbánky si sbalila 15 kufrů, Philip pouze dva. V letech 1949-1951 žili společně na Maltě, kde Philip sloužil coby námořní důstojník. Svatbu povolily úřady až po třech letech, Philip se jako cizinec nemohl oženit dříve.

Lucie Borhyová a její začátky na Nově: Domů jsem se vracela s pláčem, brala jsem to osobně

Související články

Další články

Nejnovější kauzy