Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Soudruzi odstavili Vlak dětství a naděje do trezoru. Co dalšího jste o slavném seriálu nevěděli?

Helena Růžičková a Žaneta Fuchsová v seriálu o osudech rodiny, do jejíhož života zasáhla válka.
Zdroj: Se souhlasem České televize
+ Další 4 fotografie
zajímavosti

Oblíbený seriál Vlak dětství a naděje nás provází po šest podzimních úterních večerů. Dnes Česká televize uvede třetí díl, v němž najdou hlavní hrdinové v podání Heleny Růžičkové, Stanislava Zindulky a Žanety Fuchsové nový domov. Seriál dokončil Karel Kachyňa v roce 1985, na premiéru si však musel počkat dlouhé 4 roky. Že se jednalo o trezorovou záležitost, není ale zdaleka jediná zajímavost, která se k tomuto dílu váže.

Seriál Vlak dětství a naděje je vůbec první seriál režiséra Karla Kachyni. Předlohou pro vznik scénáře byl románový počin Věry Sládkové, který nese název Malý muž a velká žena.

Čtyři roky v trezoru

Poslední klapka padla v roce 1985, jenomže představitelům tehdejšího režimu se seriál nelíbil a skončil v trezoru. Československá televize se seriál odhodlala vysílat až s příchodem Gorbačovovy perestrojky v roce 1989. „Je to krásné a ty seš v tom výbornej, ale bohužel to neuvidíš, protože to zakázali,“ pronesl režisér Kachyňa na adresu Stanislava Zindulky.

Herec Stanislav Zindulka oslavil během natáčení padesáté narozeniny.

Hlavní roli měl hrát Petr Nárožný

Zindulka hrál roli Josefa Pumplmě už v rozhlasové adaptaci, kterou Kachyňa slyšel. Herec se mu v ní tuze líbil, tak mu nabídl stejnou roli také v seriálu. Josefa Pumplmě měl původně hrát herec Petr Nárožný. Že je Zindulka na roli vhodnějším adeptem prosazovala také Helena Růžičková. Nakonec svou prosadila.

Zdravotní problémy Heleny Růžičkové stály za tím, že se natáčení seriálu zdrželo o půl roku. Růžičková totiž přeceňovala své síly a nebyla schopná odpočívat a brala další a další role. Už v době, kdy byla velká část materiálu natočena, došlo dokonce ke kamerovým zkouškám s Mílou Myslíkovou. Růžičková se plně soustředila na natáčení Vlaku dětství a naděje, až když si ji Kachyňa zavolal na kobereček.

Tři herečky v roli Věrky

Role Věrky se ujaly hned tři herečky. Kromě Žanety Fuchsové a Terezy Brodské, které můžete v seriálu v této roli postupně vidět, si Věrku zahrála i Jarmila Švehlová coby vypravěčka.

Související články

Další články