Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Soud zrušil omezení pohybu i prodeje. Vláda musí vše rychle přepracovat

Soud zrušil omezení pohybu i prodeje. Vláda musí vše rychle přepracovat
Zdroj: archiv Adam Vojtěch
+ Další 4 fotografie
Rozhodnutí
Městský soud v Praze zrušil 23. dubna s platností od pondělí několik mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví. Omezení volného pohybu a maloobchodů tak nejsou platná. Vyhověl žalobě, podle které jsou tato opatření chaotická. Soud je označil za protizákonná a jeho rozhodnutí je pravomocné.

Opatření vydaná ministerstvem zdravotnictví, která omezují volný pohyb a maloobchody, byla pražským městským soudem označena za nezákonná. Od pondělí 27. dubna tak budou zrušena čtyři z nich. Vláda má podle soudu do pondělí čas, aby opatření přijala v zákonné formě, tedy jako krizové opatření.

Žaloba od experta

Soud tak vyhověl žalobě experta přes zdravotnické právo Ondřeje Dostála. Ten kritizoval tato opatření a popsal je jako chaotická a nesrozumitelná. Expertovi vadilo, že ministerstvo daná omezení zdůvodnilo pouze zmínkou o výskytu nemoci, kterou koronavirus způsobuje, a nutností omezení jejího šíření.

Podle Dostála je formulace opatření v rozporu s požadavky práva a s poznatky medicínské vědy. V žalobě se dále píše, že stát nerespektuje vlastní pandemický plán a pravidla boje proti epidemii tvoří politici namísto odborníků. Postup ministerstva označil za "právnické chytračení".

Mizerná kvalita opatření

Dostál se vyjádřil k žalobě pro web Info.cz. "V žalobě nepopírám pravomoc státu omezit svobody v epidemii. Brojím ale proti faulu na živnostníky přenesením těchto zákazů pod ministerstvo zdravotnictví z vládou vydaných usnesení, čímž se ztížilo uplatnění náhrad škod," vysvětlil s tím, že dále brojí proti mizerné kvalitě opatření, která nemají ani řádné odůvodnění. Podobných žalob na zrušení některých opatření v souvislosti s nouzovým stavem pražský městský soud eviduje už 17.

Vyjádření politiků

Miroslav Kalousek se k situaci vyjádřil na svém Facebooku. "Vládo ČR, vy bando amatérů, která ignoruje vládu práva, omluvte se a odejděte. Svobodný občan nepotřebuje vůdce, který opovrhuje pravidly. Potřebuje správce, který respektuje pravidla a spravuje odpovědně a efektivně," rozčílil se politik.

Petr Fiala se také rozhodl zareagovat. "Rozhodnuti soudu je jen smutným potvrzením vládní neschopnosti a chaosu, kterými ohrožuje osudy lidí i prosperitu země. Soud potvrdil naše obavy, že vláda postupovala nezákonně, když najednou přestala rozhodovat podle zákona o krizovém řízení a postupovala podle zákona o ochraně veřejného zdraví," napsal na sítě s tím, že vláda v krizi jedná zmateně a protiprávně.

Prezidentova reakce

"Soud na sebe bere veškerou odpovědnost za dopady svého rozhodnutí. Ať už jde o dopady na životy a zdraví obyvatel, tak na hospodářství celé republiky," zveřejnil Jiří Ovčáček reakci prezidenta Miloše Zemana

Ministr vnitra Jan Hamáček už má pravděpodobně plán, jak se s celou situací poprat. "Z pohledu ministerstva vnitra je jediné možné řešení nejpozději v pondělí všechny opatření vydat podle krizového zákona tak, jak to vnitro dlouhodobě doporučuje, a současně požádat Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu," napsal webu Novinky ministr.

Související články

Další články