Všichni říkají, že jde o dost kontroverzní rozhodnutí. Porota u soudu ve městě Bexar County v americkém Texasu osvobodila Ezekiela Gilberta, který byl obviněn z vraždy.

Obviněn byl z toho, že zastřelil třiadvacetiletou ženu, která pracovala jako eskort a nabízela své služby přes inzerát. Lenora Ivie Frago, jak se jmenovala, odmítla Ezekielovi vrátit 150 dolarů, které jí dal za sex s ní. Sex neproběhl, Ezekiel byl naštvaný a ženu zastřelil. A porota teď říká, že je všechno v pořádku.

Sám Ezekiel Gilbert přiznal, že ji na Vánoce 2009 střelil do krku. Lenora Ivie Frago byla po střelné ráně několik měsíců paralyzovaná a nakonec zemřela.

Právník zastupující Gilberta svou obhajobu postavil na tom, že nechtěl mladou dámu zabít a že jeho chování bylo pochopitelné, jelikož byl přesvědčen, že součástí poplatku byl také sex. Podle texaského zákona je možné „použít střelnou zbraň, pokud se snažíte o navrácení ukradené věci“.

Po vynesení rozsudku podle novinářů v soudní síni Ezekiel Gilbert poděkoval Bohu, svým zástupcům a porotě, že byla schopna „vidět pravdu“. Kdyby byl odsouzen, mohl skončit na doživotí ve vězení.

Snad si z toho amerického precedentu vezme něco i česká justice.