Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Souboj prvních dam a pána: Stylová Babišová, generálka Pavlová, božská Lilia či právník Neruda

Případné první dámy.
Zdroj: eXtra.cz/Renata Bušková, foto Lucie Dvořáková/se souhlasem L. Khousnoudtinova, profimedia, koláž eXtra.cz
+ Dalších 11 fotografií
přehled

Konec spekulacím. Expremiér Andrej Babiš oznámil během Televizních novin na Nově svou kandidaturu na prezidenta České republiky. O post, který ještě pár měsíců bude patřit Miloši Zemanovi, usilují dále generál Petr Pavel, Danuše Nerudová, Marek Hilšer, Josef Středula, Pavel Fischer, Karel Janeček a další. S novou hlavou státu dorazí i nová první dáma či muž. Po Ivaně Zemanové by se tak na Hradě mohla objevit například právě Monika Babišová. Potenciálních kandidátek je ale víc, a dokonce je mezi nimi i jeden muž.

Monika Babišová

Z druhé dámy s krátkou přestávkou na první? Proč ne, to, že Andrej Babiš bude kandidovat na prezidenta, už není tajemstvím. Expremiér svůj záměr oznámil v Televizních novinách na Nově. Češi se tak mohou dočkat první dámy v podobě Moniky Babišové. Ta svého manžela poznala, když pracovala jako sekretářka v podniku Lovochemie, zatímco Babiš byl tehdy jedním z jeho ředitelů. Monika se věnuje interiérovému designu, své nadaci a často doprovází svého manžela na zahraničních cestách. Eleganci jí nelze upřít, i když některým lidem vadí, že využívá plastických operací. S Andrejem mají syna Frederika a dceru Vivien.

Eva Pavlová

Podle posledních průzkumů je v poslední době černým koněm prezidentských voleb generál Petr Pavel, který kandidaturu potvrdil v talkshow 7 pádů Honzy Dědka. První dámou by tam mohla být jeho žena Eva. Pár se poznal na vojenské ubytovně, Pavel o pohlednou blondýnku ale musel svést tvrdý boj s kolegy, jak uvedl Blesk. Nakonec ale zvítězil. Spolu působili na generálním štábu, kde Eva sloužila jako komunikátor se zahraničními vojenskými a leteckými přidělenci akreditovanými v Česku. Češi by tak dost možná mohli mít na Hradě vojenský pár. "Jsme se ženou oba Štíři, takže oba máme přirozenou tendenci dominovat. Někdy to zajiskří, ale my jsme si to vždy dokázali vyříkat. U nás není generál nikdo," řekl Pavel v nedávném rozhovoru pro eXtra.cz.

Robert Neruda

Velkou šanci stát se hlavou České republiky má i bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, které se někdy přezdívá česká Čaputová (slovenská prezidentka, pozn. red.). Nerudová je již dvacet let vdaná za právníka Roberta Nerudu, advokáta a spolumajitele právní kanceláře Havel & Partners. Pár v roce 2018 zakoupil v obci Telecí na Svitavsku objekt bývalé fary ze 17. století, který následně zrekonstruoval k rekreačním účelům. Mají syny Filipa a Daniela.

Lilia Khousnoutdinova

Partnerka miliardáře Karla Janečka Lilia Khousnoutdinova (33) má poněkud obtížně vyslovitelné jméno, na druhou stranu by byla nepochybně elegantní a krásnou první dámou. Rodačka z ruského Magnitogorsku vyrůstala v Česku, ve Francii, ve Velké Británii a v USA. Vystudovala politologii a historii na univerzitě v Oxfordu, dále studovala obory gender, globalizace a rozvoj se zaměřením na sexuální a reprodukční zdraví na London School of Economics and Political Sciences. Věnuje se řadě charitativních organizací a soustřeďuje se především na humanitární pomoc. Pro konzervativní Čechy by ale přeci jen mohla být příliš pokroková. Spolu s Karlem mají roztomilou dcerku Isabelu  a synka Karla George.

Monika Hilšerová

Češi si Moniku Hilšerovou mohou pamatovat už z předchozích prezidentských voleb, do kterých kandidoval lékař Marek Hilšer. Už tehdy se mluvilo o tom, že by Česko mohlo mít půvabnou první dámu, Hilšer ale neuspěl. Nyní bude skládat reparát. S Monikou se vzali v roce 2015 a rozumí si nejen v osobním, ale i profesním životě. Monika totiž vystudovala kromě Vysoké školy ekonomické také Lékařskou fakultu UK v Praze. Poté pracovala jako lékařka záchranné služby a anestezioložka ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Mají spolu dcerku Sofii.

Klára Fischerová

Také Klára Fischerová mohla být už první dámou, kdyby její manžel Pavel Fischer uspěl v minulých prezidentských volbách. Bývalý diplomat a současný senátor se ale nedostal přes první kolo, a tak to letos zkusí znovu. A po jeho boku bude, ostatně jako už dlouhou řadu let, stát i manželka Klára. Ekonomka a manažerka žila se svým mužem ve Francii, kde působil jako velvyslanec. Po smrti jejich syna Vojtěcha, který trpěl vzácným onemocněním, se začala věnovat jako manažerka dobročinným projektům, mj. v Domácím hospicu Cesta domů.

Dana Středulová

O této potenciální první dámě se toho příliš neví. Český odborář Josef Středula nicméně serveru Blesk prozradil, že je jeho paní právnička. "Dělá v bezpečnostním sboru. Je podplukovnicí u hasičů a také právník," řekl Středula. "Nemá ještě přesnou představu, jak by vypadala její role, ale vnímá to a má k tomu hezký přístup. Kdyby neměla, tak by mi nedala s kandidaturou souhlas," dodal kandidát na prezidenta, který má s "paní Columbovou" malého synka.

Vítěz Survivoru Tomáš Weimann: Lásku hledá marně. Přiznal, proč to nevyšlo se Žanetou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy