Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Souboj Jalonenů vyhrál Jukka. Češi byli bezzubí, s olympijskými vítězi padli. Koho potkají ve čtvrtfinále?

Toni Rajala (vlevo) překonává českého brankáře Marka Langhamera.
Zdroj: Pavel Mazáč / CNC /Profimedia
+ Další 3 fotografie
ms v hokeji

Na závěr bez bodů i vstřeleného gólu! Pikantní bitva trenérů Jukky a Kariho Jalonenových vyzněla lépe pro šéfa střídačky domácího Finska, ve svém posledním vystoupení ve skupině B na mistrovství světa v Tampere padli čeští hokejisté s výběrem Suomi 0:3. V tabulce tak obsadili třetí příčku a v boji o semifinále si to ve čtvrtek od 15:20 SELČ rozdají v Helsinkách s Německem. "Bylo to poslední utkání, kluci se nechtěli ani zranit. Hodil bych ho za hlavu a soustředil se na čtvrtfinále," prohlásil po zápase v rozhovoru pro Českou televizi brankář Marek Langhamer.

Před samotným kláním byly karty rozdané jasně. Pokud čeští hokejoví reprezentanti porazí domácí celek v základní hrací době, skončí ve skupině B druzí a ve čtvrtfinále vyzvou úřadující mistry světa z Kanady. Jakýkoli jiný výsledek jim do play off přisoudí Němce. Žádný čtvrtfinálový kalkul se ale v šatně národního mužstva nekonal. "Vůbec o tom v kabině nepadla řeč," uvedl na webu isport.cz David Pastrňák.

Češi proti olympijským šampionům z Pekingu nechali odpočívat brankáře Vejmelku, jehož nahradil mezi tyčemi Langhamer. Na ledě se objevili obránce Jiříček i útočník Špaček, naopak v sestavě scházeli beci Šimek s Jordánem.

Prestižní zápas koučoval finský trenér na české střídačce Kari Jalonen, který si moc přál porazit svého jmenovce Jukku. Jenže po první třetině měl k radosti hodně daleko. Češi směrem dopředu nepředvedli prakticky nic, měli minimum střel a šancí jako šafránu. Naopak Finové hned dvakrát udeřili. Poprvé v 10. minutě. Armia se dral proti třem hráčům, bránícího Ščotky se zbavil kličkou a ranou pod víko dostal zaplněnou halu do varu.

V 17. minutě pak Seveřané hráli přesilovku a v jejím závěru se dočkali druhého zásahu. Sallinen před brankou přiťukl puk Manninenovi a ten ho zblízka dopravil do sítě. Čeští fanoušci se sice v přestávkách bavili a popěvovali třeba populární song Vysoký jalovec, borci v červených dresech je ale jinak hrou směrem dopředu nenadchli.

Tlak v gól nepřetavili

Úvod druhé třetiny však nabídl zcela jiný obrázek. Zatímco v té první se Olkinuora v brance nudil, po pauze se měl hodně co ohánět. Češi výrazně přidali na obrátkách, zvýšili forčeking a česká hra měla rázem jiné parametry. V největší příležitosti však Krejčí zblízka trefil jen masku Olkinuory, Pastrňák po individuální akci zase pouze provětral pravý beton finského gólmana. V prvních osmi minutách vyslali Češi na branku osm střel, jenže korekce stavu se nedočkali, a tak trestali Finové.

Nejprve po chybné přihrávce Hronka na Hertla ještě zachránil Langhamer tým od pohromy při tutovce Anttily. Pak ovšem Seppala místo rány naservíroval kotouč u tyče číhajícímu Rajalovi, jenž ho bez potíží doklepl do poloodkryté branky.

Kontaktní trefa nepřišla

Ve třetí části už Finové kontrolovali průběh duelu. Češi se snažili o kontaktní gól, jenže marně. Dělovka Matěje Blümela, který hraje na letošním šampionátu ve velké formě a pohodě, jak informoval eXtra.cz, prosvištěla těsně vedle finské klece. Ke snížení skóre nevedla ani závěrečná hra v šesti, byť Češi soka svírali v jeho obranném pásmu, Pastrňák ani Krejčí ovšem puk do sítě neprocpali. Olkinuora tak vychytal na turnaji už čtvrtou nulu v pátém utkání!

Čechům vázne produktivita, v posledních dvou utkáních vstřelili pouhý jeden gól. "Musíme se víc tlačit do brány, jednoho hráče zaparkovat před bránu, víc střílet," citoval hokej.cz Tomáše Hertla. „Puk sice máme a jsme v útočném pásmu, pak ale hrajeme moc okolo. Nic z toho potom není. Musíme raději udělat bordel před bránou, dostat se k nějaké dorážce," nabádá útočník San Jose.

Parta trenéra Kariho Jalonena prohrála s Finy 0:3 a ve čtvrtfinále si to ve čtvrtek od 15:20 SELČ rozdá v helsinské Jäähalli s Německem. Oba týmy se ve stejné fázi šampionátu utkaly před třemi lety v Bratislavě, tehdy zvítězili Češi 5:1. "Neviděl jsem ani jeden zápas druhé skupiny, nemůžu hodnotit. Němci vyrostli za poslední dobu. Mají výborné a talentované hráče,“ sdělil na webu hokej.cz Pastrňák, který ve středu slaví 26. narozeniny.

Tomáš Hertl v klíčovém zápase šampionátu tuší náročný hokej a nabádá k agresivnější hře. "Na tomhle turnaji jsme kolikrát čekali, co udělá soupeř, místo toho, abychom my vletěli na něj. Často jsme se podřizovali soupeři," ​líčí na webu hokej.cz forvard Sharks. "Věřím v to, že když budeme hrát tak, jako jsme hráli tady při našich lepších zápasech, máme lepší tým," dodal.

V dalších čtvrtečních zápasech play off vyzvou Švédové ve šlágru obhájce titulu Kanaďany (v Tampere od 15:20 hodin), Švýcaři se střetnou s USA (v Helsinkách od 19:20) a Slováci se pokusí vyřadit favorizované Finy (v Tampere od 19:20).

Klasický pavouk v play off není. Podle umístění a bodových zisků v základní skupině (1. Švýcarsko, 2. Finsko, 3. Švédsko, 4. Německo, 5. Kanada, 6. Česko, 7. USA, 8. Slovensko) se utvořil ranking a podle takto určeného nasazení se v sobotním semifinále utká první tým se čtvrtým a druhý se třetím. Hrát se bude od 13:20 a 17:20 v Tampere.

Poražení zabojují v neděli odpoledne o bronz, vítěze čeká 29. května od 19.20 h finále.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad