Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Solek Group přichází na trh se soběstačným „ostrovním“ systémem dodávky elektřiny

Zdroj:
Solek Group
Česká fotovoltaická skupina Solek Group vyvinula a dokončila testování vlastního systému soběstačné výroby a dodávky elektrické energie. Nyní se systémem vstupuje na trh. Základem je fotovoltaická elektrárna o výkonu od 16kWp do 9 MWp a hlavní součástí jsou akumulační baterie. V případě nefunkčnosti fotovoltaické elektrárny, například kvůli zasněžení, může systém využít dieselagregát. Testování, které probíhalo od roku 2010 do loňska, prokázalo, že systém je zcela soběstačný a bez potřeby externí sítě zásobuje elektřinou odběratele v rozsahu od jednoho domu až po velký průmyslový areál nebo obec o počtu až 15 tisíc domácností.

Zatímco testovací zařízení bylo úspěšně spuštěno v Česku, obchodní nabídky předkládá Solek zatím jen na svém primárním trhu v Chile. První komerční projekty pro tento bezemisní zdroj předpokládá Solek uzavřít v letošním roce. Zajímavostí je předložení nabídky soběstačného systému na Velikočních ostrovech, které chtějí snížit svou závislost na dovozu fosilních paliv. Cílem je postupně odstavit dieselové agregáty, které po instalaci fotovoltaických panelů budou sloužit jen jako záložní zdroj a postupně, s rozvojem a zlevněním technologií akumulace (baterií nebo jiných systémů ukládání), budou zdroje na naftu úplně nahrazeny.

Ekonomický model ukazuje na případu solární elektrárny o instalovaném výkonu 2,4 MWp s bateriemi o výkonu 2 MWh, že návratnost v podmínkách Chile činí zhruba 4 roky. V tomto případě systém nahrazuje diesel agregát o výkonu 640 kWp.

„Díky nové generaci jak solárních, tak akumulačních technologií dokážeme nabízet řešení, která klientům garantují nepřetržitou plynulou dodávku elektřiny,“ uvedl Zdeněk Sobotka, generální ředitel Solek Group. „Chile, kde úspěšně investujeme už pátý rok, je díky svým hospodářsko-politickým i přírodním podmínkám vhodnou destinací pro realizaci inovativních projektů s obnovitelnými zdroji energie. Doufáme však, že s dalším vývojem technologií a rozumně nastavenou regulací budeme schopni podobně efektivní řešení realizovat i v Česku, “ dodal Zdeněk Sobotka.

Kromě „ostrovního“ systému, tedy bez připojení na vnější elektrickou síť, realizuje Solek i řešení systému hybridního, který přebytky dodává to distribuční sítě.

O Solek Group

Solek Group od svého založení v roce 2010 realizovala více než desítku projektů v oblasti fotovoltaických elektráren (Česko, Slovensko, Rumunsko a Chile) o celkovém instalovaném výkonu přes 30 MW. Solek Group se v současnosti soustředí na chilský trh, kde má v plánu výstavbu dalších až 250 MW. Skupina disponuje rozsáhlými zkušenostmi jak s developmentem a EPC (kompletní realizací) solárních elektráren, tak jejich údržbou a správou.

Související články

Další články