Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023

Šokující přepis nahrávky: Trenér radí běloruské atletce skočit z okna, Cimanouská v slzách

Běloruská atletka Kryscina Cimanouská na olympiádě v slzách: Trenér jí radí skočit z okna
Zdroj: Profimedia
Tokio 2020

Poté, co se běloruská atletka Kryscina Cimanouská ohradila proti kroku svých trenérů, kteří ji bez jejího vědomí zapsali do olympijské štafety na 4x400 metrů, měla být údajně nucena odletět z her. Běloruský svaz vše popřel, na veřejnost ale unikla nahrávka, na které údajně trenéři vytvářejí na atletku tlak a vyhrožují jí. Audiozáznam zatím není ověřený, lotyšský server Meduza ale přinesl překlad. Běloruská média následně muže na nahrávce identifikovala jako šéftrenéra reprezentace Jurije Mojseviče a zástupce šéfa atletiky Artura Šumaka.

Nahrávka zachycuje devatenáctiminutový rozhovor, který se odehrál zřejmě mezi atletkou Kryscinou Cimanouskou, šéftrenérem reprezentace Jurijem Mojsevičem a zástupcem šéfa atletiky Arturem Šumakem. Právě zmiňovaní muži podle nahrávky vytvářejí na atletku nátlak a sportovkyně se zmůže jen na pár slov. V průběhu se mimo jiné rozpláče.

„Dorazily následující instrukce: Ještě dnes letíš domů. Nech mě domluvit a nedělej předčasné závěry. Chce se po tobě něco velkého. Pojedeš domů, nikam nic nenapíšeš, nebudeš vydávat žádné vyjádření,” říká Cimanouské muž, kterého média identifikovala jako Šumaka.

Ten se následně uchýlil k výhrůžkám o konci kariéry. „Přestaň s tímhle vším. Čím víc budeš vyvádět ... víš, jak to dopadne, když se moucha chytí v pavoučí síti. Čím víc sebou cuká, tím víc se zamotá. Takhle funguje život. Lidé dělají hlouposti. Ty jsi udělala hloupost,” zní z šokující nahrávky. Onou hloupostí má nejspíš na mysli kritiku svazu, které se sportovkyně dopustila na sociální síti.

Lidé mohou přijít o práci

Cimanouska zkritizovala běloruský svaz poté, co byla zapsána do štafety 4x400 metrů, aniž by o tom věděla. Jiné běžkyně totiž nemohly nastoupit kvůli komplikaci s dopingovými kontrolami.

„Reprezentuješ tady Běloruskou republiku. Není to tvoje vina (že ostatní běžkyně nemohly nastoupit), ale neseš vinu za všechna ta obvinění a vyjádření, která jsi učinila. Musíš si uvědomit, že obviňuješ lidi v celé zemi bez toho, abys chápala, jak to chodí. Víš vůbec, co tvoje hloupost může způsobit? Lidé mohou přijít o práci. Lidé s rodinami. Tvoje hloupost jim může zničit životy,” podsouvá běžkyni Šumak.

Česko nabídlo atletce pomoc

Do nahrávky následně vstoupil i druhý trenér Mojsevič. „Pravoslavná víra nám říká, abychom byli pokorní. Pokora tvoří člověka. Přenes se přes tohle, ignoruj svou pýchu. Pýcha ti bude říkat 'Nedělej to, to nemyslíš vážně' a začne tě stahovat do ďáblova víru. Takhle končí sebevrazi, bohužel. Ďábel je chytne a řekne 'Musíš jim to dokázat, skoč z balkonu. Oni si budou vytrhávat vlasy a litovat toho, že tě k tomu dovedli!',” říká Mojsevič.

Slova trenéra označil novinář Denis Kazakiewicz za manipulaci. Podle žurnalisty Mojsevič atletce podsouvá, aby si ušetřila problémy a skočila z okna. Ačkoli se skandální chování zatím nepodařilo potvrdit, některé země už sportovkyni nabídly azyl. S pomocí přispěchalo i Česko a Polsko. Atletka uvedla, že už se do rodné země nechce vrátit kvůli obavám o svůj život.

Finalistky Miss Czech Republic zahalené do písku: Krásky nafotily dechberoucí snímky v rozpálených dunách

Další články

Nejnovější kauzy