Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Šokující pozadí kauzy Kuchařová Brzobohatý: Duchovní popsal přesné důvody anulace církevního sňatku

Taťána s Ondřejem před lety.
Zdroj: Herminapress
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
názor

V posledních dnech zčeřilo klidné vody českého showbyznysu nečekané pokračování "války Brzobohatých". Na veřejnost se totiž dostala žaloba Taťány Kuchařové k anulaci církevního sňatku s Ondřejem Brzobohatým. Co bývalou Miss World vedlo k tomu, aby před Bohem jméno svého exmanžela co nejvíce pošpinila, vysvětlil pro eXtra.cz jeden z vysoce postavených duchovních. 

Život v hříchu

Nejen známé tváře českého showbyznysu šokovala slova, která stála v žalobě k anulaci církevního sňatku modelky Taťány Kuchařové a hudebního skladatele Ondřeje Brzobohatého. Bývalá Miss World svého exmanžela obvinila mimo jiné z toho, že se s oblibou převléká za ženu a pod přezdívkou Tiffany RichBitch ji nutil k sexuálním praktikám.

Ondřej a Taťána jsou sice již nějakou dobu oficiálně rozvedeni, ale podle katolické církve jsou stále manželé. "Nijak to nesouvisí s civilním rozvodem. Pokud se katolík civilně rozvede, podle církve je stále ženatý. Čili pokud začne žít s někým jiným, dopouští se cizoložství a to je těžký hřích," řekl eXtra.cz katolický duchovní, který si s ohledem na medializaci celé kauzy nepřál být jmenován. "Takový člověk pak nesmí k přijímání a je de facto vyloučený z církevního života," dodal s tím, že řešení jsou v tomto případě dvě, a to biologické a právní.

"V případě biologického musí jeden z manželů počkat, než ten druhý zemře, což je poněkud nepraktické, nebo se musí najít právní klička a záminka, proč církevně říci, že tam byla na začátku nějaká iregularita, takže nastane fikce, že takové manželství nikdy neexistovalo," vysvětlil nám kněží.

Podle našeho zdroje není ničím ojedinělým, že v případě žádosti o anulaci církevního sňatku na sebe bývalí manželé hledají co nejhorší špínu. "Tyhle kauzy tvoří tak 90 až 95 % všech případů, kterými se církevní soudy zabývají," popsal duchovní a dodal, že tyto církevní spory se mnohdy táhnou dlouho a bývalí manželé o rozvod před Bohem musí žádat opakovaně. Medializace by na případné schválení anulace neměla mít podle našeho zdroje žádný vliv. "Jako jakýkoli soud by se to mělo soudit podle věcných důkazů, atd. bez ohledu na veřejný nebo jiný tlak. Jak to bude vypadat v praxi, to čert suď," uvedl.

Důvody anulace církevního manželství

Formálním důvodem, kdy lze žádat o zneplatnění manželské svátosti, je podle duchovního naplnění několika skutkových podstat. "Slib manželství nebyl dokonán pohlavním stykem. Manželství nebylo schopné plnit svou původní funkci spojení muže a ženy v jedno za účelem plození dětí. Jeden z manželů byl uveden v omyl z hlediska zdravotního stavu (zejména psychického rázu), který brání plnit manželské povinnosti, a jeden z manželů je dlouhodobě nezpůsobilý převzít odpovědnost," začal duchovní obšírný výčet.

"Jeden z manželů se zříká víry a prokazatelně brání svému partnerovi v jejím aplikování, přičemž o této skutečnosti nebylo v době vzniku manželství povědomí. Vady manželského souhlasu spočívají buď v nedostatečném poznání z důvodu poruchy poznání, soudnosti nebo neschopnosti k životu v manželském společenství. Soustavné odmítání hodnot manželství, jako jsou věrnost, nerozlučnost a zrození potomstva. Uzavření manželství pod tlakem, v nesvobodě, donucení nebo ve strachu," zakončil zdroj eXtra.cz podrobný výčet důvodů, na jejichž základě může být manželství slavného páru (i jiných párů) anulováno církví.

Kuchařová odmítá vinu

Kuchařová zřejmě nečekala, pod jakou palbu se dostane, a po zveřejnění vyjádření na svém Instagramu prchla do zahraničí. "Ještě jednou a naposledy důrazně odmítám, že bych bulváru poskytla natolik citlivou věc, jako je žaloba na anulaci církevního sňatku. Nejenže to považuji za morálně pokleslé, ale ani pro to nemám sebemenší důvod. Mým jediným cílem bylo a i nadále je anulovat náš církevní sňatek. Soud teprve proběhne a je neveřejný. Zveřejnění žaloby je porušením církevních předpisů, kterým strana oslabuje svou pozici v rámci řízení. Zveřejňovat jakékoli detaily je tedy proti smyslu tohoto řízení a jen bych tím mohla ohrozit cíl, který sleduji,“ napsala Kuchařová.

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy