Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Skandální kniha o životě Karla Svobody. Syn Petr vzpomíná na smrt Klárky. Zase se navezl do Venduly a její nadace

Karel Svoboda se založením nadačního fondu Kapka naděje nesouhlasil, připomínal mu zesnulou dceru
Zdroj: koláž eXtra.cz/herminapress
+ Dalších 6 fotografií
biografie

Biografie dnes již zesnulého fenomenálního hudebního skladatele Karla Svobody, jejímž autorem je jeho syn Petr, je plná kontroverzí. Jednou z nich je hudebníkův osobní přístup k nadačnímu fondu Kapka naděje, který založila jeho tehdejší manželka Vendula Pizingerová (tehdy Svobodová) po smrti jejich prvorozené dcery Klárky, jež podlehla zákeřné nemoci. 

Slova o smrti dcery

Smrt malé Klárky, která podlehla leukémii 22. srpna 2000, byla pro její rodiče, hudebního skladatele Karla Svobodu a jeho manželku Vendulu Pizingerovou (tehdy Svobodovou), naprosto devastující. "Ztráta dcery mne postihla někde ve třetí třetině práce na muzikálu Monte Cristo," svěřil se později Karel, jak cituje jeho syn Petr Svoboda v kontroverzní knize Žít.

"Přes tohle všechno jsem ho dokončil. To mi pomohlo. Klárčin odchod na mne dolehl až se zpožděním. Po pěti měsících, kdy jsem se dostal do relativního klidu a nebyl vytížený tak, abych tu nenahraditelnou ztrátu překonal prací. To nejde. Bolí to, strašně to bolí. A nikdy bolet nepřestane. To nepochopí nikdo, kdo to nezažil," dodal slavný hudebník, který dobrovolně ukončil svůj život 28. ledna 2007.

Svobodův mladší syn z prvního manželství v životopisné knize o svém otci popisuje, že smrt Klárky naprosto změnila dynamiku manželství Karla s Vendulou. Jeho o mnoho let mladší manželka tehdy založila nadační fond Kapka naděje, skrze který Vendula pomáhá nemocným dětem už více než dvacet let. "Karel je od samého počátku proti této myšlence," šokuje Petr. "V jeho vnímání světa má nadaci založit miliardář, který rozdá svůj nabytý majetek. Co je ale daleko horší, neustále mu to připomíná dceřinu smrt," dodává.


Nemohl bez ní skládat

Svoboda ale na veřejnosti Kapku naděje podporoval a samozřejmě do ní investoval peníze. Další věc, která prý narušila soužití manželů, byla údajně i Vendulina spolupráce s manažerem agentury, již vedla společně s nadačním fondem. S manažerem měla mít podle některých poměr.

Petr Svoboda dál popisuje, jak moc jeho otec žárlil a ve Vendulině nepřítomnosti prý nebyl vůbec schopný tvořit. "Připadá si jako hlupák, celý život dřel, a nyní sedí doma sám, zatímco jeho Vendula, která má vířit kolem něho, víří někde v tramtárii s manažerem svého fondu. Karel má pocit, že funguje spíš jako debetní karta než jako manžel," popisuje syn v biografii.

Redakce eXtra.cz Vendulu Pizingerovou, která měla s Karlem Svobodou následně ještě syna Jakuba, kontaktovala. "Ke knize se nebudu vyjadřovat ani teď, ani nikdy jindy," řekla ředitelka nadace, jež se po smrti známého muzikanta opět vdala a se svým nynějším manželem Josefem Pizingerem přivedla na svět ještě syna Pepíčka.

Natálka Jirásková se definitivně odstřihla od rodičů. Nepotřebuje mou finanční podporu, vydělá si sama, pochlubila se Kubelková

Související články

Další články

Nejnovější kauzy