Devatenáctiletá trochu oplácaná Australanka ze Sydney měla krásné lesklé vlasy. Připomínaly koňskou hřívu a byly na Tiarne asi to nejhezčí.

Jednou se mladá dívka probudila v noci, sedla si na postel, sáhla do vlasů a v ruce držela chomáček vlasů. Nebylo to nic hrozného. Prostě pár vlásků.

Za týden se noční zážitek ale opakoval. A pak pořád dokola. A jednou v noci si hrábla do vlasů a zůstaly jí v ruce vlastně skoro všechny. Fuj.

„Vlasy jsem měla obtočené kolem prstů a na hlavě pleš,“ uvedla Australanka pro magazín That's Life, který přinesl její příběh.

Mrkla do zrcadla a věděla jediné, musí okamžitě k doktorům. Ti jí řekli, že problémy mají příčinu v její psychice.

Doktoři zjistili, že dívka trpí chorobou zvanou trichotillomanie.

Jde o chorobné trhání vlasů, které má původ v rozhašené psychice. Tiarne totiž trpěla dlouhodobou depresí, kterou nijak neléčila.

Ani netušila, že během spánku si vlasy sama vytrhává. Jsou lidé, kteří si vyrvou i obočí, chlupy a dokonce i řasy. Touto psychickou chorobou trpí asi jedno procento populace.

Podobnou nemocí je třeba onychofagie – chorobné okusování nehtů. Pak tu máme trichofagii, což je polykání vlastních vlasů, a pak tu máme i další humusy, ale ty si už každý zájemce dohledá sám.

Zajímavé je, že nemoc pronásleduje hlavně ženy. Možná to souvisí s přehnanými nároky na vlastní krásu. A podle psychologů jde také o to, jaký vztah má žena k vlastní matce!

A pozor, když má dívka nutkání a neustále si hraje s vlasy a nebo si je natáčí kolem prstů, jedná se o jeden z prvních příznaků.

Jak probíhá léčba? Možností je drahá transplantace. Pak je tu možnost hlavu oholit na skinheada a čekat, zda se vlasy obnoví.

Komplexní léčba souvisí s psychoterapií a opravdu to není žádná prča. Některé dívky, pokud se chtějí opravdu léčit, musí chodit do postele s palčáky na rukou. Rozhozená psychika je fakt svinstvo.