Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

Socialistický seriál Žena za pultem: Co všechno jste o něm možná dodnes nevěděli

Normalizační seriál napsal Jaroslav Dietl. Hlavní roli ztvárnila Jiřina
Švorcová.
Zdroj: Facebook/Socialismus
+ Další 3 fotografie
Normalizační seriál z dob reálného socialismu, který pojednává o životě prodavačky Anny Holubové a jejích kolegyň z prodejny potravin, zná asi každý. Jsou ale mnohé zajímavosti, které jste o této názorné ukázce podprahové propagandy možná nevěděli.

Seriál, který se na televizních obrazovkách objevil 10. prosince 1977, byl velmi oblíbený, a to i přesto, že nezakrytě propagoval tehdejší režim. Hlavní představitelku Jiřinu Švorcovou, herečku a členku Ústředního výboru KSČ, vynesl až na vrchol pomyslného žebříčku popularity.

V díle pojednávajícím o roku života obyčejné rozvedené prodavačky ze smíchovských potravin, se objevovaly různé zavádějící scény s pulty přetékajícími zbožím a vstřícnými prodavačkami, což neodpovídalo realitě. I tak seriál sklízel značný úspěch. Pojďte se podívat na to, co jste o tomto dvanáctidílném seriálu třeba ještě neslyšleli.

  • Role Anny Holubové byla napsána pro Janu Hlaváčovou. Uvažovalo se i o Jiřině Bohdalové, ale nakonec přišlo rozhodnutí „shora“, že hlavní představitelkou musí být Jiřina Švorcová.
  • Lahůdek, které se v seriálu objevily, se nikdo nesměl dotknout. To, co se do večera nezkazilo, se vrátilo druhý den do hry.
  • Samoobsluha, v níž se natáčelo, se nacházela na pražském Smíchově na náměstí 14. října. Budova už dnes nestojí.
  • Scény z bytu Anny Holubové se natáčely v soukromém bytě na Vinohradech. Důchodci, kterým byt patřil, bydleli v průběhu natáčení v hotelu.
  • Herec Jiří Hrzán, představitel Fanyho, utrpěl po pádu z balkónu během natáčecí pauzy otřes mozku. Zbytek scén odehrál po probuzení z bezvědomí.
  • Vedení komunistické strany se příliš nelíbily postelové scény hlavní hrdinky. Přišlo jim nevhodné, aby soudružka žila nevázaným sexuálním životem.
  • Seriál měl úspěch na Kubě. Mužům u obrazovek se líbilo, jak je Anna Holubová jemná a citlivá, ženám zase imponovalo, že je samostatná a emancipovaná.
  • Herec Zdeněk Řehoř nemiloval Jiřinu Švorcovou jen v seriálu. Byli milenci i ve skutečnosti, ale Švorcová nakonec Řehoře pustila k vodě.

Související články

Další články