Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tereza H. The Voice Ewa Farna Agáta Prachařová

Nejnovější kauzy

Socialistické účesy aneb Když se nám na hlavách vlnily trvalé

+ Další 4 fotografie
Zavzpomínejme na dobu, kdy se nám na hlavách vlnily trvalé, nosily se různé příčesky, drdoly se vycpávaly vatou, chlapi nosili dlouhé "háro" apod. Představujeme socialistické účesy!

Jakými vlasovými proměnami jsme si v období socialismu prošli?

Obecně trendy určoval západní svět.

A tak v 50. letech frčela tzv. chemická preparace neboli studená vlna. V té době měla snad každá žena kudrnaté vlasy. To bylo zkrátka IN.

V 60. letech se přešlo na dlouhé vlasy. Když nestačila příroda, přešlo se na nejrůznější příčesky. Čím delší, tím lepší.

V 80. letech do Československa dorazila trvalá! Komu se na hlavě netřpytily kudrlinky, jako by nebyl! Obdobím trvalé jsme si v osmdesátkách zkrátka museli projít. A pozor! Tento trend se nevyhnul ani pánům.

V drogériích toho moc nebylo, a tak se objevovaly nejrůznější vychytávky. Nebylo tužidlo? Nevadí, použijeme pivo. Barva na vlasy je příliš řídká? No a co! Zahustíme ji moukou.

Ještě se vraťme k pánům… Od 60. let se začínáme setkávat s tzv. máničkami, kdy dlouhé vlasy neznamenaly jen účes, ale především se jednalo o postoj k režimu. Dlouhé vlasy byly symbolem vzdoru proti establishmentu. Máničky to v socialistickém Československu neměly vůbec lehké, byly pronásledovány; nesměly například do kin, divadel či tramvají. Pokud jste chtěli mít dlouhé vlasy, museli jste mít potvrzení. Někdy se ho podařilo získat… Například potvrzení o tom, že hrajete ve filmu, kde musíte mít dlouhé vlasy či povolení od psychiatra – pokud budete ostříhán, můžete spáchat sebevraždu.

Dnes můžeme mít na hlavě opravdu všechno. Taky jste už na ulici narazili na slečny s růžovým či ještě lepším, modrým přelivem?

Mohlo by vás zajímat

Další články