Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Socha Malé mořské víly v Dánsku byla opět zničena. Je to rasistická ryba, myslí si vandal

Socha Malé mořské víly v Dánsku byla opět zničena. Je to rasistická ryba, myslí si vandal
Zdroj: Pixabay
+ Dalších 9 fotografií
vandalismus
Přes sto let starý památník, postavený na počest spisovatele Hanse Christiana Andersena byl poničen. Za vandalismem podle důkazů stojí hnutí Black Lives Matter. To může i za škody na dalších sochách v různých zemích.

Sto sedm let stará socha Malé mořské víly, kterou každoročně navštěvuje přes jeden milion turistů, byla zničena. Socha navržena sochařem Edvardem Eriksenem byla vytvořena na počest pohádky o mořské panně, která se zamiluje do prince. Příběh napsal spisovatel Hans Christian Andersen.

Policie uvedla, že pachatel ještě není známý. "Čin považujeme za vandalismus a zahájili jsme proto vyšetřování," uvedla mluvčí kodaňské policie.

Napadena byla i v minulosti

Spojení "rasistická ryba" napsal vandal pod kámen, na kterém je socha usazena. Není to ale poprvé, kdy bylo nejoblíbenější turistické místo v Kodani poničeno. V lednu vandalové na sochu napsali "Free Hong Kong". Později jí demonstranti utrhli paži nebo na ni nalili barvu.

Podle důkazů stojí za zničením hnutí Black Lives Matter, které v poslední době spálilo nebo znetvořilo desítky soch historických osobností, které hrály roli v rasovém útlaku.

"Nevím, co je rasistické na pohádce Malá mořská víla," prohlásila výzkumnice Ani Grum-Schwensen. Pohádka se stala kontroverzní až poté, co byla do filmu z roku 1989 obsazena africká herečka Halle Bailey.

Sochy čelí obvinění z rasismu

Vandalismu se nevyhnula ani socha Christophera Columbuse v Bostonu. Starosta Marty Walsh dokonce oznámil, že město dočasně pomník odstraní a přehodnotí jeho historický význam.

Socha Theodora Roosevelta stojící před americkým přírodovědným muzeem v New Yorku bude kvůli hnutí také odstraněna.

Ve Velké Británii byla v červnu svržena socha Edwarda Colstona, který obchodoval s otroky. V Londýně dokonce musela zakročit policie při útočení na památník Winstona Churchilla.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy