Česká republika se zavázala, že podle kvót převezme 2 691 uprchlíků. Angela Merkel nyní jede do Česka, aby se Sobotky zeptala, kdy se tak stane.

Jenže v České republice panuje z uprchlíků strach. Tito lidé prý představují pro Česko velké riziko. Mnozí politici se domnívají, že s uprchlíky přichází terorismus nebo také radikální pojetí islámu. Podobně to vidí i v ostatních zemích Visegrádské čtyřky (Česka, Maďarska, Polska a Slovenska).

Návštěvu Angely Merkel budou pozorně sledovat také v Německu. Pokud Sobotka tyto snahy odmítne, bude to znamenat, že Angela Merkel pro svou promigrační politiku ztratila dalšího spojence.

Koaliční partneři, opozice i prezident Zeman Sobotkovi důrazně doporučili, aby požadavky Angely Merkel odmítl.

„Pokud bych kancléřce Merkelové mohl říct něco k její migrační politice, snažil bych se ji přesvědčit, aby už konečně přestala být politicky korektní a začala jednat. Výměnou za miliardy eur by měla prosadit dohled nad řeckou a tureckou schopností zastavit tok uprchlíků. Jinak bude spoluzodpovědná za další budoucnost obyvatel Evropy. Z jejích posledních slov je ale bohužel jisté, že si paní Merkelová vážnost situace v Německu a v dalších státech EU buď nechce přiznat, nebo fakt neuvědomuje. Nevím, co je horší,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš pro deník Právo. Podobně reagoval také předseda ODS Petr Fiala. Podle něj k moderní Evropě islám nepatří a nekontrolované masy uprchlíků představují bezpečnostní hrozbu. Názor prezidenta Zemana je totožný s názorem Babiše a Fialy.

Napříč politickým spektrem najednou panuje shoda, že uprchlíci představují hrozbu a že Sobotka musí výzvu Angely Merkel odmítnout.