Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

6 zajímavostí o filmu Masaryk: Šňupalo se, kde se dalo, ale kokain to nebyl

6 zajímavostí o filmu Masaryk: Šňupalo se, kde se dalo, ale kokain to nebyl
Zdroj: Bioscop
+ Dalších 5 fotografií

První republika nebyla jen érou vzestupu Československa, ale také érou kokainu. Tomu se ve velkém oddával i syn tatíčka národa Jan Masaryk (†61). Právě o něm vypráví dramaticky zpracovaný životopisný snímek Masaryk. Čím filmaři drogu slavných a úspěšných nahradili? Přečtěte si 6 zajímavostí o filmu v hlavní roli s Karlem Rodenem.

První republika? To nebyl jen zázračný rozkvět Československa, ale i pořádně divoké večírky. Kokain dokonce šňupal i tehdejší ministr zahraničí Jan Masaryk A nepřestal ani po vyhlášení protektorátu, což je doba, ve které se zejména odehrává film Masaryk. Tohle je šest zajímavostí, které musíte znát!

  • 1. Přestože ve filmu prezident Edvard Beneš, kterého si zahrál Oldřich Kaiser, Janu Masarykovi, ztvárněnému Karlem Rodenem, tyká, pravda byla jiná. V reálu si oba politici vykali.
  • 2. Psychiatrická klinika v New Jersey, v níž se Jan Masaryk ve filmu léčí, je ve skutečnosti budova Zemské porodnice u Apolináře v Praze.
  • 3. Karel Roden si v jednom roce zahrál nejenom Jana Masaryka. Ještě předtím se objevil v roli T. G. Masaryka, a to ve filmu Zločin v Polné.
  • 4. Den po vyhlášení protektorátu vidíme ve snímku Jana Masaryka přikurtovaného k posteli. Zrovna byl po záchvatu vzteku a pokusu o krádež kokainu. Skutečný Jan Masaryk ale 16. března 1939 podle historika Zbyňka Zemana zaskakoval za nemocného prezidenta Beneše. Měl přednášet v Chicagu projev ke krajanům.
  • 5. Smrtelná postel Tomáše Garrigua Masaryka je ve filmu umístěna na Pražský hrad. Ve skutečnosti ale první prezident Československa naposledy vydechl v Lánech.
  • 6. Ve scéně s kokainem byla použita směs namíchaná od magistra z lékárny. Jde o látku přidávanou do léčiv, která pomáhá například tomu, aby šlo pilulku lépe polknout. Žádné jiné účinky ale nemá. Speciální konzistenci tohoto prášku namíchali přímo pro film, aby co nejvěrněji připomínal kokain.

Související články

Další články