Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Snížení daní! Sněmovna v noci zrušila superhrubou mzdu. Co dalšího se změní?

Snížení daní! Sněmovna v noci zrušila superhrubou mzdu. Co dalšího se změní?
Zdroj: archiv
daně
Zdaňování tzv. superhrubé mzdy v tuzemsku po třinácti letech zřejmě skončí. Sněmovna při nočním schvalování daňového balíčku přijala návrh premiéra Andreje Babiše (ANO), který toto zdaňování ruší. Nově budou se má zdaňovat pouze hrubá mzda, zavedeny budou dvě sazby. Podívejte se na rychlý přehled zavedených změn.

Bouřlivé jednání poslanců skončilo až dlouho po půlnoci. Pro schválení balíčku jako celku s přijatými úpravami nakonec hlasovali poslanci ANO, ODS, KSČM, SPD a dva nezařazení poslanci Václav Klaus (79) a Tereza Hyťhová. Ministryně Schillerová odhadla celkový dopad schválených poslaneckých změn do veřejných rozpočtů zhruba na 130 miliard korun. Změny však ještě nejsou definitivní, zákon musí posoudit Senát a podepsat prezident.

Dvě sazby daně a rána pro rozpočet

Zdaňování superhrubé mzdy končí, místo toho se má od příštího roku zdaňovat pouze hrubá mzda sazbou 15 procent a u lidí se mzdou asi nad 140 tisíc korun měsíčně část příjmů nad tuto hranici sazbou 23 procent.

Zvýšení slevy na poplatníka

Sněmovna schválila návrh pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka na zvýšení základní daňové slevy na poplatníka. Dosud činí 24.840 korun a nově by měla odpovídat průměrné hrubé mzdě za předminulý rok. Poslanec uvádí, že v roce 2021 by činila sleva 34.125 korun.

Zavedení stravenkového paušálu

Sněmovna spolu s tím v daňovém balíčku schválila také zavedení stravenkového paušálu. Přijala i snížení sazby spotřební daně z motorové nafty o korunu na litr. Naopak nepřijala žádný návrh na zvýšení sazeb daně z hazardu.

Spotřební daň z tabákových výrobků

Schválila zvyšování spotřební daně z tabákových výrobků, ale dala přednost rychlejšímu růstu daně, než navrhovala vláda. Předložil ho Zbyněk Stanjura (ODS) a podpořil ho rozpočtový výbor. Státní rozpočet by tak mohl získat v příštím roce navíc asi 2,1 miliardy korun. Ministerstvo financí na dotaz ČTK sdělilo, že nelze předpovědět dopady na cenu pro spotřebitele, protože firmy pravděpodobně sáhnou k výraznější cenové konkurenci.

Daň z nemovitosti

Obce budou také moci nově stanovovat koeficient u daně z nemovitosti až na jedno desetinné místo, například 1,5 nebo 4,5. Nyní mohou použít jako koeficienty pouze celá čísla 2,3,4, a 5. S návrhem uspěl v rozpočtovém výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Podpořilo to i ministerstvo financí, podle něj existuje po tomto řešení poptávka ze strany obcí.

Odepisování majetku

Sněmovna rovněž umožnila podnikatelům mimořádné odpisy majetku sloužícího k podnikání. Vztahovat se to má na majetek pořízený od letošního 1. ledna do 31. prosince příštího roku. Majetek v první skupině, například některé zemědělské stroje, by se odepisoval jen jeden rok místo tří let. Majetek v druhé skupině, například auta, by se odepisoval tři roky místo pěti let.

ČSSD neuspěla

Kolem schváleného balíčku daňových změn se v posledních dnech vedla lítá válka. ČSSD představila vlastní návrh, šéf strany Jan Hamáček navrhoval sazbu 19 procent a 23 procent pro část příjmů zhruba nad 140 tisíc korun měsíčně. O jeho návrhu se však už nehlasovalo.

Proti Babišovu návrhu na zrušení superhrubé mzdy již dříve protestovala Národní rozpočtová rada. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) podporuje Babišův návrh prezident Miloš Zeman (76), ale pouze na dva roky. Schválený Babišův (66) návrh však není časově ohraničen. Podle ministryně nebylo legislativně možné ho časově omezit.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy