Snímek Trója plný problémů a chyb: Tohle byly trable za 3,8 miliardy korun
Film s Bradem Pittem a Orlandem Bloomem se ještě do nedávna řadil k jedním z nejdražších snímků historie. A zároveň patří mezi nejproblémovější... Jak je to možné? Zádrhelů se našlo hned několik. Pokud by tvůrci nezačali točit Tróju, mohli si za ušetřené peníze koupit minimálně téměř 11 tisíc fabií - tedy v době, kdy se tento model vozu objevil na trhu.
Rozpočet někdejšího kinohitu se totiž vyšplhal na astronomických 175 milionů dolarů (3,8 miliardy korun). Ani taková suma však nezabránila velkým problémům během vzniku.
První komplikace se objevily, když jako první dostal nabídku na ztvárnění režisér filmů 10 opic či Kletba bratří Grimmů Terry Gilliam. Producenti u něj ale vyhořeli, když po přečtení části scénáře velkorysou nabídku odmítl...
Režie se tedy ujal Wolfgang Petersen. Hvězda snímku Brad Pitt se rovněž nedostal do lehké role - zhruba 6 měsíců musel pravidelně navštěvovat posilovnu, aby nabral na svalech. Postava mu sice zmohutněla a svaly se na jeho těle objevily, ale komplikace nastala u jeho nohou. Ne a ne zvětšit jejich objem. Pomoct musela tak počítačová grafika, když mu je ve studiu museli pomocí nejmodernějších počítačových triků zvětšovat. Jak to je ve skutečnosti, těžko říct - mluvilo se o tom, že šlo o pomluvu.
Komplikací se u zrodu snímku našlo více. Třeba smutnou skutečností bylo, že během obtížné scény při natáčení na Maltě zemřel jeden z kaskadérů. Filmaře během jedné části natáčení v Mexiku zaskočil hurikán Marty. 8000 kostýmů a brnění a 10 000 párů bot z nejrůznějších materiálů vyrábělo podle historických záznamů přes 150 lidí z celého světa. Trvalo jim to 4,5 měsíce. A zajímavostí také je, že na filmové spálení Tróji bylo zapotřebí více než 25 tisíc litrů benzínu a 350 rozbušek.
Ve filmu se také objevilo hned několik chyb:
Sparta ležela ve skutečnosti ve vnitrozemí, nikoliv u moře, jak je tomu ve filmu. Poté, co Achilles (Brad Pitt) táhne za povozem mrtvého Hectora (Eric Bana) a zastaví, je v mezeře mezi přihlížejícími diváky vidět, jak „mrtvý“ Hector (Eric Bana) vstává a odchází pryč. Když ve 28. minutě přijíždí Paris (Orlando Bloom), Hector (Eric Bana) a Helena (Diane Kruger) do Troje, vítají je davy na náměstí, nad kterými se tyčil královský palác. Na konci filmu ve 152. minutě však nad náměstím není žádný palác vidět. U jednoho z Trojanů můžete například vidět na ruce hodinky. Brnění, které se ve filmu objevuje, bylo použito poprvé až o 800 let později.