Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2018 Zábava Horoskop týdenní horoskop

Nejnovější kauzy

Snímek stržení sochy Saddáma Husajna uprostřed Bagdádu: Okamžik silný jako pád Berlínské zdi

Snímek stržení sochy Saddáma Husajna.
Snímek stržení sochy Saddáma Husajna uprostřed Bagdádu 9. dubna. Někteří jej významem srovnávají s pádem Berlínské zdi. Symbolika okamžiku jistě nechybí, ale spontánnosti zřejmě pomohl americký armádní tým pro psychologické operace.

Sám fotograf Jerome Delay akci popsal jako „perfektně zorganizovanou mediální událost“. Celou událost média zprvu vykreslovala jako spontánní radost Iráčanů ze svržení tyrana a pracovala s verzí, že celou akci měli zrežírovat sami obyvatelé Bagdádu.

Jenže na patnáct let starou událost se dá dívat také jako na chladný kalkul americké jednotky pro psychologické operace. Nápad zkosit sochu se podle armádní zprávy nenarodil v hlavě žádného Iráčana, ale nejmenovaného důstojníka námořní pěchoty.

Armádní tým pro psychologické operace potom zapracoval na tom, aby celá událost vypadala jako spontánní akce Iráčanů. Pomocí megafonu vojáci svolali lidi z ulice, aby pomohli vytvářet realitu.

Promyšlená akce měla údajně dokonce dvě verze. Pro publikum v amerických obývácích desátník Chin obalil hlavu tyrana americkou vlajkou. Před zbytkem světa ale v tu chvíli Američany postavil do role okupantů, ne osvoboditelů.

Mohlo by vás zajímat

Další články