Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020 Počasí

Nejnovější kauzy

Snímek Jan Palach skrývá 3 tajemství. Věděli jste o nich?

Zdroj: csfd
+ Dalších 15 fotografií
zajímavosti
Už dnes večer přichází na televizní obrazovky divácky opěvovaný snímek Jan Palach. Tento historický film se v kinech objevil symbolicky 21. srpna 2018, návštěvníci kinosálů odcházeli plní dojmů a především s novými poznatky ohledně tehdejší doby a Palacha samotného. Tento snímek ale skrývá tři tajemství. Věděli jste o nich?

Film pozoruje posledních několik měsíců života Jana Palacha. Pozoruje jej na základě dostupných faktických pramenů a zároveň přemýšlí, co tomu mladému muži táhlo hlavou. Jan Palach nikomu z blízkých o svém rozhodnutí dopředu neřekl. Ani nenaznačil, že by byl něčeho takového schopen. Ve filmu prochází vztahem se svou přítelkyní Helenkou, bouřlivým kolejním životem roku 1968, soužitím s mámou doma ve Všetatech, zažije studentské brigády v Kazachstánu a Francii, chodí do školy, pozoruje a mlčí. Stejně jako se od podzimu 68 mění veřejný život, ráz ulic i výrazy lidí, stává se něco s Janem. Jak to, že si ničeho nevšimla jeho dívka, máma, spolužáci? Ještě to ráno si Jan vzal od mámy svačinu, na koleji vtipkoval se spolubydlícím a před odchodem do města se vysprchoval. Kamera po celý film sleduje Janovu tvář a snaží se zachytit okamžiky rozhodnutí. Jaká tajemství skrývá snímek Jan Palach?

Scéna z kostela se natáčela autenticky přímo v evangelickém kostele v Libiši, kam Palach chodil.

Film se natáčel v Praze, u Milovic či v Pardubicích na Pernštýnském náměstí, na kterém vznikla maketa pomníku svatého Václava a náměstí tak představovalo Václavské náměstí.

Záběry z Kazachstánu se podařilo natočit podstatně blíže, v někdejším sídle sovětských vojsk v Milovicích. Ani do Francie se tvůrci nemuseli obtěžovat, kraj lahodného vína nahradilo povodí Dunaje.

Na snímku naštěstí není vůbec vidět, jak si filmaři práci šikovně zjednodušili a především snížili náklady za cestování. Už dnes se můžete na film Jan Palach těšit ve 20:00 na ČT1.

Související články

Další články