Oblohu zahalí sněžný úplněk, při kterém budete moct pozorovat i další pozoruhodný jev. Měsíc tentokrát projde opravdu blízko okraje zemského stínu, dá se říci, že se ho téměř dotkne. Čtyřicet minut tak budete moct pozorovat polostínové, skoro částečné zatmění Měsíce. Pro lidské oko bude Měsíc vypadat jako zahalený do kouře.

Měsíc vstoupí do zemského polostínu asi o dvě hodinky dříve, než si ho budeme moct v 1:20 prohlédnout my. Budete si tak moct prohlídnout ztmavlý severovýchodní okraj Měsíce, který bude k vidění až do 1:44. Poté se Měsíc téměř dotkne plného stínu Země, což bude vypadat, jako by byl Měsíc z horního okraje zahalen do černého kouře. Astronom Petr Horálek tvrdí, že tento jev bude k vidění pouhých 40 minut, takže stojí za to si počkat.

Pokud ještě přemýšlíte, proč se právě tomuto úplňku přezdívá sněžný, nemusíte si dlouze lámat hlavu. Jde o tradiční název, který používaly indiánské kmeny Severní Ameriky. Přízviska úplňku dávaly podle jednotlivých období, ve kterých jsou na obloze k vidění.

Rozhodně si tedy dnes nenechte ujít tento magický úkaz a nezapomeňte si přivstat.