Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Sněženky a machři po 25 letech: TOP 7 zajímavostí, které jste možná nevěděli

Sněženky a machři po 25 letech
Zdroj: Pragofilm a.s.
+ Další 3 fotografie
zajímavosti

Kdo by si nepamatoval zimní komedii Sněženky a machři (1983) o studentech druhého ročníku jednoho pražského gymnázia, kteří jedou na povinný lyžařský kurz. Hlavní role ztvárnili Jan Antonín Duchoslav, Michal Suchánek, Radoslav Brzobohatý a Václav Kopta. Po letech se takhle skupinka opět sešla ve volném pokračování úspěšného filmu, které se jmenuje jednoduše Sněženky a machři po 25 letech (2008). Režie se ujal Viktor Tauš.

Profesor Karda (Radoslav Brzobohatý), který nepříliš úspěšně provozuje v Krkonoších turistickou chatu Severka, se u vleku setká se svým bývalým žákem Vikim Cabadajem (Jan Antonín Duchoslav), který se živí jako lyžařský instruktor. Je rozvedený, na horách je se svou dcerou Janou, a když zjistí, že na chatě u Kardy je na návštěvě dcera Marika (Eva Jeníčková), o kterou se kdysi neúspěšně ucházel, navrhne učiteli, aby na chatě uspořádal sraz bývalých spolužáků.

A takhle všechno začíná. Na chatě se sejdou obézní Radek (Václav Kopta), vlastnící neprosperující vydavatelství, úspěšný televizní bavič Karel (Michal Suchánek), který přijede i se synem Petrem (Jakub Prachař), bezdětná Soňa i Eva se dvěma syny. Viki je sice zklamán, protože nakonec dorazí jen hrstka spolužáků, přesto se snaží navázat na minulost a oživit vzpomínky.

Věděli jste, že...

Ve filmu Sněženky a machři namluvila Mariku (Eva Jeníčková) herečka Ilona Svobodová. Ve volném pokračování už Jeníčková mluví svým vlastním hlasem.

Kvůli teplému počasí v Krkonoších se musely natočit některé scény až dodatečně. Uvažovalo se dokonce o umělém sněhu či zahraničí.

Samu sebe si v roli lyžařské instruktorky zahrála Kateřina Neumannová.

Původně se pro jednu z epizodních rolí plánovala účast Karla Smyczka, který režíroval první film o studentech na lyžařském kurzu. Z časových, organizačních a zdravotních důvodů z toho však sešlo.

"Sněženky a machry 2" se snažil Jan Antonín Duchoslav, představitel Vikiho, zrealizovat několik let.

Eva Jeníčková a režisér Viktor Tauš spolu během natáčení tvořili pár. Svůj vztah nakonec v roce 2010 zpečetili svatbou.

Druhý díl s podtitulem »po pětadvaceti letech« vyšel celkově na 70 milionů korun!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy