Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Sněmovna se shodla na odkladu sociálních odvodů, ošetřovné zůstává stejné

Dnes muselo být přerušeno i jednání v Poslanecké sněmovně.
Zdroj: profimedia
rozhodnutí
Ve středu se jednalo v Poslanecké sněmovně o odkladu odvodů na sociálním pojištění. Vláda navrhla zákon, který by umožňoval firmám odložit sociální odvody za zaměstnance za květen až červenec. Uhradit sociální by mohli až do 20. října. Dnes tento návrh zrychleně schválila Sněmovna v souvislosti s koronavirovou krizí.

Firmy budou moci odložit za květen až červenec úhradu sociálních odvodů. Z dlužné částky budou platit pětinu obvyklého penále za podmínky, že odvedou pojistné, které musí hradit jejich zaměstnanci. Odvody mohou firmy zaplatit až do 20. října.

Odložení odvodů

„Odložení odvodů je administrativně jednoduché, rychlé a má potenciál dočasně posílit likviditu zaměstnavatelů o desítky miliard korun," uvedla ministryně práce Jana Maláčová ve Sněmovně, kde návrh hájila před poslanci. Penále teď činí 0,05 procenta dlužné částky za den. Snížit se má na pětinu, na 0,01 procenta za den. Maláčová to označila za výhodnou půjčku pro firmy v potížích.

Sociální odvody zahrnují nemocenské a důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Každý zaměstnavatel odvádí ze superhrubé mzdy zaměstnance 24,8 procenta, sám zaměstnanec pak platí dalších 6,5 procenta.

Snížení pojistného obsahoval i původní návrh ministerstva práce a sociálních věcí, vláda se na něm ale zatím neshodla. Ministryně Jana Maláčová uvedla, že odpuštění odvodů, které byly epidemií koronaviru výrazně zasaženy, by měla vláda projednat příští týden. Informuje o tom server Novinky.cz.

Návrh zákona ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

Ošetřovné zůstává

V rámci novely poslanci zpřesnili i podmínky po čerpání ošetřovného, které zůstává na úrovni 80 procent ze základu platu až do konce června. Na ošetřovné budou mít nárok i rodiče s dětmi do třinácti let, i když své dítě nepošlou do mateřské školy nebo školy, ačkoli už bude v té době otevřená.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy