Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Sněmovna schválila schodek 500 miliard v prvním čtení, zbývají dvě: Schillerová slaví

Alena Schillerová
Zdroj: CNC / ALEXANDR MALACHOVSKÝ / CNC / Profimedia
+ Dalších 5 fotografií
deficit půl bilionu
Do třetice všeho dobrého a tentokrát snad naposled. Vláda potřetí navrhla zvýšení schodku na 500 miliard korun. Poslanecká sněmovna v úterý zasedla a novela zákona prošla v prvním čtení. Návrh tedy míří do druhého čtení, které proběhne příští týden ve zkráceném termínu.

"Prvním čtením prošla třetí novela zákona o státním rozpočtu na rok 2020, kde se navrhuje navýšení schodku na 500 miliard," začala optimisticky ministryně financí Alena Schillerová. Pro tak vysoký schodek navíc našla omluvu. Uvedla, že vláda poskytla lidem rychlou a masivní pomoc.

Platforma Rekonstrukce státu, která se zabývá mimo jiné transparentností zákonů, přitom uvádí, že ze slíbené státní pomoci ve výši 1190 miliard bylo do 19. června vyplaceno pouze 81 miliard korun. Pod toto opatření na rozjezd ekonomiky spadá například ošetřovné, odpuštění povinných záloh na sociální a zdravotní pojištění, snížení některých daní a státní záruky na úvěry.

Místo zrychleného schválení budou tři čtení

Poslanci koaličního hnutí ANO chtěli, aby se schodek na 500 miliard schválil zrychleně ve stavu legislativní nouze. To Sněmovna hned na začátku zamítla a očekávají se obvyklá tři čtení. Druhé bude za týden a poslední by se mělo konat 8. července.

Je to už potřetí, co vláda přišla s navýšením deficitu kvůli dopadům pandemie koronaviru, která stále ještě nezmizela. Původně šlo o 40 miliard, pak o 200 miliard a naposledy o 300 miliard. Alena Schillerová doufá, že 500 miliard bude takzvaná konečná. "Situace je mimořádná a jako taková vyžaduje mimořádná opatření," vysvětlila ministryně.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy