Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Sněmovna schválila schodek 320 mld Kč na příští rok: Návrh podpořil i Zeman

Dnes muselo být přerušeno i jednání v Poslanecké sněmovně.
Zdroj: profimedia
státní rozpočet
Stát by měl v příštím roce hospodařit se schodkem 320 miliard korun. Základní parametry rozpočtu dnes v úvodním kole schválila Sněmovna. Jde o jeho příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Rozpočet odolal návrhu části opozice vrátit jej vládě k přepracování. Nyní jej dostanou k projednání sněmovní výbory.

Návrh ve středu před poslanci podpořil prezident Miloš Zeman. V dokumentu není zapracován vládní návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy, na druhé straně počítá s příjmy z digitální daně, kterou ještě Sněmovna neschválila. Opozice rozpočet a jeho schodek kritizovala.

Ministryně financí Alena Schillerová naopak schodek označila za investici do co nejrychlejšího rozvoje země v příštím roce. Premiér Andrej Babiš k rozpočtu nevystoupil.

Letošní schodek je 500 miliard

Vládní návrh počítá s příjmy 1488,3 miliardy a výdaji 1808,3 miliardy korun. Rozpočet předpokládá růst ekonomiky o 3,9 procenta, zatímco pro letošek propad o 6,6 procenta.

Letošní schválený schodek byl původně 40 miliard korun. Vláda ho ale postupně zvyšovala až na 500 miliard korun. Důvodem byla podle ní nutnost reagovat na ekonomické dopady pandemie koronaviru, která rozpočet připravila o část jeho příjmů, a naopak si vyžádala neplánované výdaje.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy