Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Sněmovna rozhodla! Poslanci vydali Babiše a Faltýnka policii ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Zdroj: archiv
To, na co mnozí čekali, je tu! Poslanci v pátek vydali premiéra Andreje Babiše a jeho stranickou pravou ruku Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. O zbavení imunity zákonodárců požádala policie v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo, kde oba čelí obvinění z dotačního podvodu.

Pro to, aby oba lídři politické strany ANO byli zbaveni imunity, hlasovalo 111 ze 180 přítomných poslanců. Premiér republiky Andrej Babiš před tím řekl, že žijeme v zemi, kde si lze objednat stíhání a dostat někoho do vězení. Proti jeho slovům se následně ohradil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Kauza se točí kolem dotazí na projekt Čapí hnízdo. "Dobře vím, budete hlasovat politicky,“ řekl poslancům před vydáním Babiš. Kauzu Čapí hnízdo označil za vylhanou a politicky zneužívanou.

Poslanci přišli v pátek ráno do Sněmovny už rozhodnuti, jak budou hlasovat. Babišovi vydání sněmovnou komplikuje sestavování vlády. Většina stran v dolní komoře parlamentu nechce mít nic společného s vládou, v níž by byl obviněný politik.

Babiš i Faltýnek byli obviněni už před volbami do Sněmovny pro podezření z dotačního podvodu a Babiš i z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Oba vinu popírají a Babiš se hájí tím, že kauza je politická a objednaná, aby ho jeho soupeři dostali z politiky.

Související články

Další články