Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Sněhová peřina zalehla Česko: Kolaps dopravy, mráz až 15 pod nulou a hrozba lavin

Ilustrační obrázek.
Zdroj: Profimedia
Počasí

Vánoce se nezadržitelně blíží a teploty klesají. Podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu má být až minus 15 stupňů Celsia a celý tento týden bude pořádně mrazivý. Bude sněžit, na horách vydatněji a místy se mohou vytvářet sněhové jazyky i ledovka. V Krkonoších a Jeseníkách Horská služba vyhlásila první stupeň lavinového nebezpečí.

Do Česka dorazí pořádný mráz. Podle meteorologů z ČHMÚ mohou teploty klesnout až k minus patnácti stupňům Celsia. Mnoho lidí se také ptá, zda budou bílé Vánoce. Na to má meteoroložka Dagmar Honsová vcelku uspokojivou odpověď. "První výhledy počasí sahají až do Štědrého dne a jejich výstupy jsou relativně optimistické – rozhodně nyní máme vyšší šance na bílé Vánoce i v nižších polohách než loni," řekla pro eXtra.cz Honsová. Poslední opravdu bílé Vánoce i v nížinách naposledy byly v letech 2001 a 2010.

Meteorologové navíc vydali výstrahu, a to na nízkou teplotu, sníh a sněhové jevy. Napadnout má 5 až 15 centimetrů nového sněhu. Pozor by si měli dát zejména řidiči. Sníh po celé republice i v Praze komplikuje provoz autobusů, desítky spojů od rána nabírají zpoždění, jak uvádí web DPP. Některé linky byly odkloněny, zpoždění nabírají i tramvaje. Situace je komplikovaná v celém Česku. Například pardubičtí hasiči v noci a dnes ráno zasahovali u několika dopravních nehod, jak informovali hasiči na Facebooku.

V Krkonoších vyhlásila Horská služba nejnižší první stupeň lavinového nebezpečí. Na hřebenech je 30 až 50 centimetrů sněhu. V Jeseníkách leží 25 centimetrů sněhu, i zde platí první stupeň lavinového nebezpečí. Dle předpovědi ČHMÚ by mělo na horách napadnout během pondělí až 25 centimetrů nového sněhu.


Předpověď na pondělí:

Převážně zataženo. Zpočátku místy, od severu na většině území občasné sněžení nebo sněhové přeháňky, na horách severu a severovýchodě sněžení trvalejší a vydatnější. Večer od jihozápadu ubývání srážek a oblačnosti. Nejnižší noční teploty -4 až -8 °C, při protrhání oblačnosti až -10 °C. Nejvyšší denní teploty -4 až 0 °C, v 1000 m na horách kolem -8 °C. Mírný severozápadní až západní vítr 3 až 7 m/s, na Českomoravské vrchovině místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách, zejména na severu a severozápadě až 20 m/s (70 km/h).

Předpověď na úterý:

Polojasno až skoro jasno. V severovýchodní polovině území zpočátku oblačno až zataženo a zejména na horách místy sněžení. Večer od jihozápadu přibývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty -8 až -12 °C, při velké oblačnosti kolem -5 °C. Nejvyšší denní teploty -5 až -1 °C. Mírný západní vítr 2 až 6 m/s zeslábne a večer se změní na jihovýchodní.

Předpověď na středu:

Zataženo až oblačno, od jihozápadu občasné sněžení, na jihu území přechodně i mrznoucí déšť. Nejnižší noční teploty -6 až -10 °C, na severu a severovýchodě kolem -13 °C, během noci oteplování. Nejvyšší denní teploty -5 až -1 °C, na jihu až +1 °C. Slabý, postupně mírný jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s, na jižní Moravě a na Vysočině přechodně čerstvý 4 až 9 m/s s nárazy kolem 15 m/s. Večer bude vítr slábnout a měnit se na jihozápadní.

Předpověď na čtvrtek:

Zataženo až oblačno, místy sněžení, na jihu a východě území i mrznoucí déšť. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C, při přechodně zmenšené oblačnosti, zejména na severu, kolem -9 °C. Nejvyšší denní teploty -4 až 0 °C, na jihu až +2 °C. Slabý proměnlivý vítr do 4 m/s.

Předpověď na pátek:

Oblačno až zataženo, postupně místy i polojasno. Místy sněžení nebo sněhové přeháňky, zejména na jihu a východě území. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C, při zmenšené oblačnosti, zejména na severu území, kolem -9 °C. Nejvyšší denní teploty -3 až +1 °C. Slabý severozápadní vítr do 4 m/s.

Vyhlídka počasí od soboty do pondělí:

Oblačno až polojasno, zpočátku zejména na horách místy sněhové přeháňky. V závěru období místy mrznoucí mlhy nebo nízká oblačnost. Nejnižší noční teploty -5 až -10 °C, při sněhové pokrývce a slabém větru kolem -15 °C. Nejvyšší denní teploty -4 až +1 °C.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy