Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

SNĚHOVÁ KALAMITA V ČESKU: Hrozí „bílá tma“, ledovka a napadne až půl metru sněhu!

Čeká nás pořádná sněhová kalamita!
Zdroj: profimedia.cz
Česko čeká extrémní počasí! Už v příštích dnech můžeme očekávat silné přívaly sněhu. Sněžit bude na celém území republiky a napadne až půl metru. Navíc hrozí závěje a ledovka.

Česko by mělo zasáhnout silné sněžení a napadne až půl metru sněhu. Hrozí závěje, náledí a sněhové jazyky. Na horách můžete čekat i „bílou tmu“. „Na horách očekáváme sněhovou kalamitní situaci. Ve sněhových bouřích se vyskytnou náhlé poryvy větru, náhlý pokles dohlednosti (bílá tma), tvorba nové sněhové pokrývky a sněhových jazyků, jízda může být velmi obtížná a nebezpečná,“ varují meteorologové.

Sněžit bude podle meteorologů na celém území Česka v průběhu dnešního večera. „Maximální výška sněhové pokrývky za toto období se bude v nižších polohách pohybovat do sedmi centimetrů převážně mokrého sněhu, ve vyšších polohách při celodenním mrazu napadne pět až dvacet centimetrů prachového sněhu,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav ve výstraze.

V Libereckém kraji bude dokonce kvůli předpovědi uzavřeno několik hlavní tahů. Nejvíce sněhu napadne v Orlických horách, Jizerských horách a Krkonoších.

V polohách nad 800 metrů platí nejvyšší výstraha pro závěje. V polohách pod 400 metrů můžeme očekávat dešťové či smíšené srážky. Ve středu večer a v noci na čtvrtek hrozí ledovka. Navíc bude foukat silný vítr! „Nejsilnější vítr předpokládáme od úterního večera do středy dopoledne, kdy budou nárazy dosahovat v nižších polohách hodnot kolem 20 m/s (70 km/h), na horách kolem 30 m/s (110 km/h). Vítr zmírní během čtvrtka 5. 1., nejdříve v Čechách, později i na Moravě a ve Slezsku,“ uvedli meteorologové.

Pozor by si na silnicích měli dávat zejména řidiči. Nevyjíždějte bez zimních pneumatik a na horách používejte řetězy. „Ve sněhových bouřích se vyskytnou náhlé poryvy větru, náhlý pokles dohlednosti (bílá tma), tvorba nové sněhové pokrývky a sněhových jazyků, jízda může být velmi obtížná a nebezpečná,“ varuje Český hydrometeorolo­gický ústav.

Související články

Další články