Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Smyšlený, špinavý, nechutný fejk! Rusové reagují na Vrbětice

Vrbětice
Zdroj: HZS
REAKCE

Vyhoštění ruských diplomatů z České republiky dnes za nepřátelský akt českých úřadů označila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. V rozhovoru pro list Izvestija v této souvislosti jako absurdní popsala důvod tohoto kroku, jímž je podle Prahy zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu před sedmi lety. Kreml podle mluvčího Dmitrije Peskova s takovými závěry české strany kategoricky nesouhlasí. Podobně reagují i další ruští představitelé.

„S takovými závěry kategoricky nesouhlasíme. Považujeme je za provokační a nepřátelské,“ citovala agentura TASS odpověď mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina na otázku novináře.

Česká vláda v sobotu oznámila, že se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruské ambasády v Praze, identifikovaných jako ruští zpravodajci, v souvislosti s podezřením na podíl ruských služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014. Při explozi zahynuli dva zaměstnanci. Moskva v neděli v odvetném kroku vyhostila 20 pracovníků české ambasády.

Podle Zacharovové jsou akce Prahy nepřátelské nejen kvůli prostému vyhoštění ruských diplomatů v bezprecedentním počtu a kvůli formě, jakou to bylo učiněno. „Ale také proto, že oficiální Praha absolutně absurdně obvinila ruské zvláštní služby ze zapojení do výbuchů skladu v roce 2014,“ uvedl mluvčí ruské diplomacie.

Zacharovová navíc nařkla české úřady z „neúcty k vlastním občanům“, protože exploze ve Vrběticích podle ní byla „skutečně tragický případ, který vyžadoval vyšetřování“. Kromě toho dodala, že za vším stojí Spojené státy, které opět předvedly „starý scénář“. Slova místopředsedy české vlády Jana Hamáčka, že Praha nemá v úmyslu sdělit Moskvě podrobnosti vyšetřování, jsou podle Zacharovové důkazem, že „celá tato historka je smyšlený, špinavý, nechutný fejk“.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí dnes rovněž řekla televizi Rossija-1, že české velvyslanectví v Moskvě už nesmí k práci najímat ruské občany. „Nyní ani USA, ani Česko takovou možnost - najímat lidi mezi našimi občany k práci u sebe na velvyslanectví - nemají,“ dodala.

Rusové reagují podrážděně

„Nesmysl, co si vycucali z prstu. Jde o vynalezenou situaci na podporu Američanů, kteří od nás nyní obdrželi ráznou odpověď,“ citoval Interfax Vladimira Džabarova prvního zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace s tím, že jeho země má jiné věci na práci než vyhazovat sklady do povětří. „Česko jsme nikdy nepovažovali za svého protivníka,“ dodal Džabarov.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy