Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Smutný příběh Oliverka: Od děsivé diagnózy přes naději po srdcervoucí zklamání

Oliverek trpí genetickým onemocněním.
Zdroj: Oliverkovy cesty s SMA
+ Dalších 5 fotografií
zoufalství
Srdcervoucí případ malého Olivera, který trpí stejnou nemocí jako Maxík, obletěl celé Česko. Léčba spinální svalové atrofie vyjde na obrovské peníze a lidé se rozhodli rodině přispět. Celý příběh však nabral nečekaný spád, když lékaři vzali rodině jedinou naději, kterou měla...

Malý Oliver trpí spinální svalovou atrofií 1. typu. Má tedy postižené obě dolní končetiny a problémové začínají být i plíce. Léčba zahrnuje genovou terapii, která však není v evropských zemích schválená a rodiče téměř dvouletého Oliverka požádali o pomoc v USA. Léčbu u nás pojišťovna nehradí. Je tedy neuvěřitelně nákladná a tolik peněz by rodina zřejmě našetřila až za desítky let. Stojí totiž 51 milionů korun.

Příběh malého Olivera ze Sedlnice

Rodiče popsali jeho příběh na webových stránkách Naděje pro Olího: "Jmenuji se Oliver a mám rok a půl, narodil jsem se s progresivním genetickým onemocněním – spinální svalovou atrofií 1. typu (SMA1). Během prvního roku svého života jsem prodělal dva těžké zápaly plic a jedno dechové selhání, kdy mě rodiče opravdu jen tak tak stihli dopravit do nemocnice. Dohromady jsem s maminkou strávil skoro 5 měsíců ve 4 různých nemocnicích. Po prvním zápalu plic mi doktoři udělali tracheostomii a po druhém zápalu jsem skončil upoutaný na domácí umělou plicní ventilaci, na které jsem stále."

Celé Česko se sjednotilo, aby dalo Oliverovi šanci na život. V srpnu budou Oliverovi dva roky a lék mu do té doby musí být podán. "Ušli jsme velký kus cesty a tato léčba je jedinou možnou šancí pro Olivera. Jsme vděční všem, kteří nám pomohli a podporovali nás," poděkoval Oliverův otec a dodal, že se nechtějí vzdát.

Hází nám klacky pod nohy, míní otec

Motolští lékaři přišli nejdříve s nákladnou léčbou a když rodiče Bohumil a Radka Kovalští peníze díky solidaritě Čechů sehnali, přišel obrovský zvrat. Lékaři s léčbou nechtějí začít. "Lékaři odmítli Oliverkovi léčbu aplikovat," pronesl zdrcený otec. "Doktoři doporučovali, abychom vybrali na lék peníze. Najednou přišli s dalšími podmínkami pro zahájení léčby, které není Oliver schopen splnit," dodal Bohumil s tím, že se s manželkou chtějí obrátit na právníky.

Zoufalý manželský pár je ze všeho unavený a není divu. Přirovnal to k tomu, že jim pořád někdo hází klacky pod nohy. Bohumil prozradil, že mu doktorka nabídla jinou alternativu. "Doktorka se nás zeptala, zda jsme neuvažovali o tom, že bychom léčbu ukončili a nechali ho odejít," vysvětlil Oliverův otec.

Lékařka je toho názoru, že postup je správný, rodičům vysvětlili, že je chlapeček pro genovou léčbu vyloučen. Důvodem jsou prý vysoká rizika při podání. Rodiče teď doufají, že se Oliverka podaří zachránit v zahraničí...

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy