Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Smutný osud provokativní Adiny Mandlové: Kdo jí zlomil srdce a kolikrát potratila?

Zdroj: achiv
+ Dalších 6 fotografií
O Adině Mandlové je známo, že byla vtipná, velmi inteligentní a uměla to s muži. Většina z těch, na které se zaměřila, jí podlehla. Ten, kterého milovala snad největší měrou, ji ale nakonec opustil.

„Na tváři lehký smích, hluboký v srdci žal“ – to kdysi někdo pronesl na adresu slavné prvorepublikové hvězdy. A ani trochu se nemýlil. Herečka rozhodně neměla lehký osud.

První rána přišla v dětství

Adina, tehdy ještě Jarmila, byla v útlém dětství hýčkaným dítětem. Vyrůstala po boku bratrů a její tatínek na ni velice trpěl. Když ale v hereččiných osmi letech zemřel, Adině se zhroutil svět. Přestala být rozmazlovanou tatínkovou holčičkou a nedokázala si najít cestu k matce, natož k otčímovi, který se záhy stal novým členem rodiny.

Učení ji moc nebavilo. Už školní posudky vystihují její povahu: „Jarmila Mandlová je velmi bystrá, ale co se týče výchovy, velmi zanedbaná. Odmítá autority a jakoukoliv kritiku.“ Co ale herečka vřele vítala, byl zájem mužů.

V necelých 17 letech navázala vztah s důstojníkem československé armády a utekla s ním z Mladé Boleslavi. Školu nedokončila. Otčím jí zařídil studium v Paříži, ale mladou Adinu více než edukace zajímal noční život. Nakonec do Paříže odjela, přišla tam do jiného stavu a šla na potrat Svědčí to o tom, jaký život tam asi vedla.

Osudové setkání

V Praze se živila jako manekýnka, a protože byla velmi krásná, začali si jí všímat i tehdejší filmaři. V té době si vyhlédla Huga Haase, úspěšného filmového milovníka, a umanula si, že ho dostane. Zjistila si, že každý večer navštěvuje podnik Lucernabar, posadila se blízko pánské toalety a čekala, až herec půjde kolem a všimne si jí. A skutečně – Haas si jí všiml, zastavil se u jejího stolu, a vznikla z toho hlavní role ve filmu Život je pes, kterým se katapultovala.

Haas měl tehdy hodně partnerek, většinou dam z uměleckého světa. Na určitou dobu se Adina stala jeho životní partnerkou, což pro ni bylo osudové štěstí. Haas ji zprostředkoval mnohé filmové role, naučil ji flámovat a také používat vulgární humor. Společně holdovali večírkům, alkoholu a kokainu. Herec, ke kterému se Mandlová také nechovala dvakrát nejlépe, ji ale nakonec opustil kvůli své nastávající ženě, baletce a herečce Marii Bibikoff. To Adině zlomilo srdce.

Pokus o sebevraždu

V roce 1939 se zamilovala do bohatého majitele stavební firmy Freda Scheinera Svítila. Fred se ale kvůli svému židovskému původu necítil v Čechách bezpečně, a hledal konexe mezi Němci. Adina se kvůli bezpečnosti svého přítele údajně vyspala s přednostou Hitlerovy kanceláře. Svítil její „snahu“ ochránit jej ale neocenil, pomlouval ji a vyhrožoval jí. Jeho chování herečku dohnalo až k pokusu o sebevraždu

V jedenatřiceti letech se Adina provdala za malíře Zdeňka Tůmu. Ten ale neustál její divoký životní styl a půl roku po svatbě spáchal sebevraždu. Další vážnější vztah měla se ženatým hercem Vladimírem Šmeralem, s nímž otěhotněla. Šmeral byl ale kvůli sňatku se židovkou, se kterou se nechtěl rozvést, odvezen do koncentračního tábora. Když Adině napsal, že s manželkou plánuje zůstat, psychicky se zhroutila a o miminko přišla.

Mandlovou v Čechách obviňovali z kolaborace s Němci, nějaký čas dokonce strávila ve vězení. Po propuštění se usadila v Anglii, kde se provdala za pilota Joe Knighta. Ani tento vztah ale nevydržel, stejně tak jako následné manželství s obchodníkem Geoffreyem.

Milovaný Ben a poslední roky života

Naposledy řekla Adina své „ano“ módnímu návrháři Benovi Pearsonovi. Až s ním byla spokojená, ačkoliv se ukázalo, že je Ben homosexuál. Prožili spolu krásné chvíle v domku na Maltě, následně se přestěhovali do Kanady, kde už téměř živořili. Po manželově smrti se rozhodla vrátit do Československa

Své poslední měsíce strávila na zámku na Dobříši. Zemřela 16. června 1991 ve věku 81 let v oblastní nemocnici v Příbrami.

Související články

Další články