Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Vít Starý koronavirus Počasí Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Smutný osud Ladislava Peška: Miloval Štěpničkovou, musel si ale vzít vyděračku

Zdroj: facebook.com
+ Další 4 fotografie
výročí
Velká herecká legenda Ladislav Pešek, který by 4. října oslavil 113 narozeniny, si nemohl stěžovat na nezájem něžného pohlaví. Ačkoliv nebyl prvoplánovým krasavcem, po každém představení na něj čekaly davy žen, které jej adorovaly. Zájem jedné z nich ale hraničil až s obsesí. Divou Báru, jak si obdivovatelka přezdívala, si nakonec vzal i přesto, že miloval někoho úplně jiného.

Ladislav Pešek se narodil jako Ladislav Pech 4. října 1903 v Brně do slavné umělecké rodiny. Jeho rodiče, Ladislav a Ema, byli herci, maminčin předek Václav Thám byl navíc zakladatelem slavné české divadelní společnosti.

Lála, jak se herci přezdívalo, se v divadle pohyboval už od dětství. Kromě toho se věnoval i sportu a doufal v to, že se z něj jednou stane slavný fotbalista. Rodiče si pro něj ale vysnili dobře placené povolání, a tak se dal na studium na živnostenské škole. Ačkoliv měl po ukončení studií nastoupit do práce, rozhodl se jít za hlasem srdce a přihlásil se na brněnskou konzervatoř.

Svou hereckou kariéru započal v Zemském divadle v Brně. Aby nebyl zaměňován s otcem, přijal jako pseudonym matčino jméno z svobodna. Pešek okamžitě prokázal svůj velký talent a v pouhých třiadvaceti letech získal angažmá v Národním divadle. Následně se tedy přestěhoval do Prahy.

I když jej film prý tolik nenaplňoval, ve 30. letech se zapsal do paměti diváků jako Áda Čuřil v komedii Škola základ života a další významné role na sebe poté nenechaly dlouho čekat. Z těch nejznámějších vzpomeňme například Vojtu Kulíka v Cestě do hlubin študákovy duše, Jana Valtera v komedii Roztomilý člověk, muzikanta v Obušku, z pytle ven! nebo kouzelného dědečka v pohádce A co ten ruksak, králi?

Pešek měl velmi bohatý osobní život, který si ale pečlivě hlídal. Jeho láskou byla herečka Jiřina Štěpničková, s níž několik let žil. Stal se obětí vydírání jedné ze svých fanynek, která mu nejprve posílala zamilovaná psaní a básně. Když na ně herec nereagoval, začala mu vyhrožovat sebevraždou. V dopisech se podepisovala jako Divá Bára, což udělala schválně ve spojitosti s rolí Štěpničkové, která si v Babičce zahrála Viktorku.

Psychicky narušená žena pocházela z židovské rodiny. Peškovi, který její city neopětoval, začala vyhrožovat, že pokud si ji nevezme, sáhne si na život. Jednou měla dokonce spolykat tubu barbiturátu Veronal. Senzitivnímu herci se nešťastnice zželelo, a tak se rozhodl ji navštívit. A tím začalo peklo. Dívčin otec trval na tom, aby si ji herec vzal, jinak ji bude mít na svědomí. A tak s „Divou Bárou“ Lála uzavřel formální sňatek, který ukončil až po válce. Svou životní lásku nakonec našel v jedné profesorce, s níž měl dceru Zuzanu.

Na konci života herce trápily nemoci, přesto vystupoval dál, dokonce i v důchodu. Zemřel ve věku nedožitých osmdesáti let dne 13. července 1986. Místem jeho posledního odpočinku je Vyšehradský hřbitov.

Související články

Další články