Smutný osud Jiřího Suchého: Manželku mu vzala zákeřná nemoc. Syna ztratil po narození
Protože není možné kvůli covidovým opatřením natáčet Všechnopárty, rozhodla se Česká televize divákům nabídnout nový pořad Minišou Karla Šípa. Hodinové rozhovory jeden na jednoho bez účasti diváků odstartují v sobotu 27. 3. Prvním hostem Karla Šípa bude legendární herec a textař Jiří Suchý
Divadlo Semafor
Volba je to přitom logická - Všechnopárty už se více než 15 let natáčí v divadle Semafor, které Jiří Suchý spoluzakládal. V Semaforu se pochopitelně natáčí i Minišou. Divadlo založil spolu s Jiřím Šlitrem v roce 1959. Název byl akronymem spojení Sedm Malých Forem, což vyjadřovalo myšlenku věnovat se co nejširšímu spektru uměleckých žánrů. Těmito formami byly film, poezie, jazz, loutky, tanec, výtvarné umění a hudební komedie.
Jiří Suchý a Jiří Šlitr
Právě hudebními komediemi se Jiří Suchý proslavil. Jeho první takovou komedií pro Semafor byl Člověk z půdy, na které poprvé spolupracoval s Jiřím Šlitrem. Z tohoto představení pochází jejich první známá píseň Pramínek vlasů. Semafor se pro Jiřího Suchého stal místem, kde mohl uvádět své hudební komedie, které byly u diváků mimořádně populární. Objevil se také ve filmu Miloše Formana Konkurs a muzikálu Kdyby tisíc klarinetů, který vznikl podle jeho původní hry, napsané ještě pro Divadlo Na Zábradlí.
Během invaze spřátelených vojsk v srpnu 1968 byl zrovna Jiří Suchý v zahraničí a vážně uvažoval o emigraci. Rozhodl se ovšem vrátit a také v reakci na tehdejší události napsali se Šlitrem svou nejslavnější hru Jonáš a doktor Matrace. Jejich úspěšné tažení ovšem skončilo ve chvíli, kdy Jiří Šlitr 26. prosince 1969 zemřel. Jiří Suchý byl v té době rozhodnutý skončit s divadlem. Nakonec ovšem vydržel a následující léta pro něj nebyla jednoduchá.
Těžké časy
Kvůli tomu, že nebyl ve straně, byl nucen odstoupit z pozice ředitele Semaforu. Odmítl také podepsat Antichartu a jeho tvůrčí produkce se v druhé polovině sedmdesátých let snížila na úplné minimum. V osmdesátých letech byl nucen vystupovat i v hrách, které si nenapsal, což u publika nesklidilo velký úspěch. Po revoluci v roce 1989 se postupně vrátil k tradiční semaforské poetice, která byla u diváků vždy oblíbená. Téměř každý rok přijde s novou hrou, ve kterých obvykle vystupuje se svou hereckou partnerkou Jitkou Molavcovou
Jiří Suchý a manželka
Jiří Suchý byl dvakrát ženatý. Se svou první manželkou Bělou se poznal v roce 1957 a posléze se i vzali. Manželé měli dvě děti, což se dlouho nevědělo. První se jim narodil syn, který ovšem zemřel záhy po porodu. Jako druhý se jim narodil syn Jakub, který je dnes úspěšným fotografem. Ztráta syna ale nebyla jedinou tragédií, která Jiřího Suchého potkala. Jeho milovaná manželka zemřela v roce v roce 1986 na akutní leukémii.
"Jednoho dne bylo Bělině čím dál tím hůř, tak šla raději do nemocnice na rozbor krve. Měla strach, že to dopadne blbě, a měla pravdu. Byla to leukémie," vzpomínal Suchý v dokumentu Olgy Sommerové Lehce se se životem prát. „Měla ukrutné bolesti, hlavně v holenních kostech. Od jednoho léčitele jsem se naučil jí to odhladit. Když ji něco bolelo, tak jsem to hladil tak dlouho, až to přestalo." Jenže Bělinu smrt odvrátit nedokázal, jeho manželka zemřela v roce 1986.
Rozvod s druhou manželkou
Podruhé se oženil v roce 2006 s učitelkou Markétou Suchou, která je o 45 let mladší. Nikdy spolu nebydleli, viděli se 2x - 3x týdně, ale podle jejich slov jim to takhle vyhovovalo. Vydrželi spolu sedm let, rozvedli se v roce 2013, údajně proto, že Markéta chtěla děti. „Už na to nemám věk, tak jsem jí dal volnost. Myslím, že se nehodí, aby můj padesátiletý synek měl ještě sourozence,“ řekl tehdy Suchý. Rozešli se ovšem v dobrém a dodnes jsou přátelé.
Pokud není zrovna celosvětová pandemie, Jiří Suchý stále vystupuje. Letos oslaví 90. narozeniny a nevypadá to, že by se chystal na odpočinek. Jaké jsou jeho další plány, co si myslí o své kariéře a mnoho dalších témat proberou už dnes v prvním dílu Minišou s Karlem Šípem