Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Smutný návrat do vlasti: Vyhoštění Češi přiletěli zpět z Ruska s dětmi i zvířátky

Smutný návrat do vlasti: Vyhoštění Češi přiletěli zpět z Ruska s dětmi i zvířátky
Zdroj: Martin Procházka / Koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 13 fotografií
Vyhoštění Češi

Vztahy mezi Ruskem a Českem jsou momentálně kvůli kauze Vrbětice, která se stala v roce 2014, takřka na nule. Může za to zjištění, že za výbuch muničního skladu s největší pravděpodobností mohou dva ruští tajní agenti. Česko kvůli tomuto zjištění vyhostilo osmnáct pracovníků ruského velvyslanectví v Praze. Rusko na tento krok ihned zareagovalo a vyhostilo z jejich země dvacet zaměstnanců české ambasády v Moskvě. Během pondělního večera přiletělo letadlo s těmito vyhoštěnými členy zpět do Česka.

V pondělí večer přistál český vojenský speciál s vyhoštěnými zaměstnanci českého velvyslanectví v Moskvě na pražském ruzyňském letišti. Část z nich přijede později, protože si zvolila dopravu osobními automobily.

Rusko zareagovalo vyhoštěním dvaceti zaměstnanců na to, že Česká republika jich vyhostila osmnáct. A to kvůli tomu, že se přišlo na to, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 stáli dva agenti ruské vojenské rozvědky: Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin.

Smutný přílet

Letadlo s vyhoštěnými Čechy přistálo v pondělí večer 19. dubna na ruzyňském letišti. Při výstupu z letadla bylo možné si povšimnout rodin s malými dětmi a domácími mazlíčky, kteří se museli narychlo sbalit a opustit Moskvu. Všechno tam tak museli nechat a neprodleně odletět zpět do Česka.

Smutný je na tom také fakt, že mnoho Čechů se vlastně nemělo kam vrátit. Neměli totiž v Česku byty, protože s takovou situací nepočítali. „Oni mohou být na svou práci hrdí, oni nic neprovedli a pouze trpí za to, že ruská strana reagovala na oprávněný krok ČR,“ řekl Jan Hamáček na večerní tiskovce.

Kauza Vrbětice

Česko se rozhodlo vyhostit 18 ruských diplomatů z ČR kvůli výbuchu v areálu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Podle podezření českých bezpečnostních složek do něj byli zapojeni dva ruští agenti. Vyhoštění zaměstnanci ruské ambasády jsou podle českých úřadů napojeni na ruské tajné služby. Prahu již se svými rodinami opustili na palubě ruského speciálu.

Moskva na český krok reagovala vyhoštěním 20 zaměstnanců české ambasády. Podle Hamáčka toto rozhodnutí Ruska v principu velvyslanectví paralyzuje, protože skončil celý jeho politický i hospodářský úsek. Vyhoštěn byl i zástupce českého velvyslance Vítězslava Pivoňky Veselý. Funkční zůstala pouze konzulární služba.

Hamáček by měl v úterý nebo ve středu jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO) o dalším postupu České republiky. Podle předsedy vlády byla reakce Ruska, které vyhostilo více diplomatů než ČR, neadekvátní.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy