Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Smutný konec Slávky Budínové: Paní Ofka z Noci na Karlštejně propadla alkoholu

Slávka hrála paní Ofku.
Zdroj: Filmové studio Barrandov
+ Další 4 fotografie
výročí
Herečka Slávka Budínová (†78) byla hvězdou televizních obrazovek a filmového plátna hlavně v 70. letech. Proslavila ji řada nezapomenutelných rolí. V roce 1973 si zahrála legendární roli paní Ofky ve filmovém muzikálu Noc na Karlštejně. Slávu ale vystřídal pád na dno. Po smrti jejího manžela režiséra Iva Tomana začala ve velkém pít a zemřela v osamocení.

Herečka Slávka Budínová byla velká žena. I když zpočátku dostávala v divadlech jen vedlejší role, později začala režisérům předvádět, co v ní doopravdy je a Slávka, vlastním jménem Dobroslava, se začala pomalu šplhat na vrchol.

Kolegové ji nemuseli

Slávka měla ale hodně výbušnou povahu. Časté problémy měla například s kostymérkami. Když se jí nelíbilo oblečení, které si měla na sebe vzít, rozhazovala věci kolem sebe. Stávalo se i to, že nebyla připravená na zkoušku hry a tak se vymlouvala na bolení hlavy. Později, když byla už zralá dáma se také vymlouvala na bolest hlavy - tentokrát už ji zřejmě opravdu bolela, jelikož hodně pila.

Kvůli své povaze ji kolegové příliš v lásce neměli. Často se chovala jako velká hvězda a vysloužila si tak přezdívku „malostranská hraběnka“. Kolega Josef Větrovec jí říkal „carevna“. Slávka zůstala sama až do zralého věku.

Láska až po padesátce

Se svým osudovým mužem a manželem se seznámila až po padesátce na večeři u kamarádky. S režisérem Ivo Tomanem se skvěle doplňovali. On byl submisivní, ona dominantní. Děti spolu už nikdy kvůli pokročilému věku neměli, a tak se alespoň starali o své psy. Štěstí jim vydrželo do roku 1994, kdy Ivo zemřel. Od té doby se Slávka potýkala s problémy s alkoholem.

Smutný konec

Kvůli špatné finanční situaci se kolikrát opila i levným bílým vínem a trpěla halucinacemi. Ze závislosti se nedokázala dostat po zbytek svého života. Zemřela v roce 2002, krátce před ničivými povodněmi, které jí kompletně zničily domek, ve kterém s manželem bydleli.

Slávku Budínovou si ale už všichni navždy budou pamatovat z českých veseloher jako přísnou panmámu. Excelovala jako máma Pavelková v komedii Můj brácha má prima bráchu nebo maminka Honzy v Létě s Kovbojem Nezapomenutelná je i role paní Ofky v Noci na Karlštejně.

Související články

Další články