Kdyby ve chvíli, kdy teroristé zaútočili na americká Dvojčata, poslouchala Marcy Borders svého šéfa, mohla být již dávno mrtvá.

Zatímco její spolupracovníci poslušně seděli na židlích, Marcy se rozběhla a utíkala z budovy, jak nejrychleji mohla. O pár minut později se proslulá newyorská Dvojčata zřítila a v jejich troskách zahynulo přes 2 700 lidí.

Vyděšenou a šokovanou ženu, která se právě podruhé narodila, zachytil fotograf agentury AFP Stan Honda a Marcy se v momentě stala jedním ze symbolů osudové americké tragédie.

Jenže od chvíle, kdy se podruhé narodila, už nic nebylo jako dřív. Prakticky ze dne na den se jí obrátil život na ruby.

Bála se letadel, hlasitých zvuků, trpěla nočními můrami i denními běsy. Čím dál tím častěji sahala po skleničce alkoholu a později i po tvrdých drogách.

Jako feťačku závislou na cracku ji opustil její manžel, nemohla najít práci, nemohla se postarat o své děti a byla zralá na sebevraždu.

Nakonec v sobě ale našla novou vůli k životu, podstoupila odvykací kúru a znovu se nadechla.

To bohužel ale nebylo na dlouho, protože v jejím těle začal bujet zhoubný nádor.

„Měla jsem neustálý strach z toho, že Usama Bin Ladin svůj útok zopakuje. Když byl dopaden, hrozně moc se mi ulevilo,“ řekla v jednom z rozhovorů. „Fakt, že jsem onemocněla rakovinou, má určitě souvislost s tím, co jsem prožila a prožívám,“ vysvětlila novinářům žena, která nemoci nakonec skutečně podlehla.

Jestli nemoc spustil traumatizující zážitek, nebo karcinogenní a jinak nebezpečné látky ze sutě, kterých se nadýchala, zůstává otázkou, která klidně může zůstat nezodpovězená.

Život statečné Popelce z mrakodrapu to totiž už stejně nenavrátí.