Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Horoskop Zábava Výměna manželek Lucie Vondráčková (zpěvačka)

Nejnovější kauzy

Smutné výročí tragického železničního neštěstí ve Studénce: 10 let po nehodě nebyl nikdo potrestán

Tragická železniční nehoda ve Studénce se stala přesně před
deseti lety.
+ Další 2 fotografie
Od železničního neštěstí ve Studénce, během kterého mezinárodní rychlík Comenius jedoucí na trase Krakov - Praha narazil do trosek zříceného silničního mostu, dnes uplyne již deset let. Tragická událost si vyžádala životy osmi lidí, dalších pětadevadesát jich bylo zraněno. Co katastrofu způsobilo?

Havárie těžko uvěřitelných rozměrů se stala 8. srpna 2008. V dopoledních hodinách tehdy na železniční trať spadl opravovaný silniční most, do jehož trosek narazil opožděný mezinárodní rychlík Comenius.

Strojvedoucí sice zareagoval, ale to už byla souprava půl kilometru od zříceného mostu. Z necelých 140 kilometrů v hodině s použitím rychlobrzdy zpomalil na 90 kilometrů v hodině. Lokomotiva a spolu s ní první čtyři vozy vlaku vykolejily a tím smetly i tři nákladní vagóny nacházející se na sousední koleji.

Následky neštěstí byly tragické. Na místě zahynulo šest lidí, čtyři ženy a dva muži. Další muž zemřel následně v novojičínské nemocnici a osmou obětí byla žena polské národnosti, která zemřela taktéž necelé dva měsíce po nehodě. Kromě toho si tragédie vyžádala 95 zraněných. Mnoho z nich dodnes trápí psychické problémy a doživotní následky.

Objasnění příčin nehody bylo velmi složité. Na případu pracovalo na 85 kriminalistů po dobu tří dnů a dalších osm jich kauzu řešilo v následujících dvou letech. Vyšetřování bylo psychicky náročné, na kriminalisty se obraceli jak cestující, tak pozůstalí. Z obecného ohrožení bylo obžalováno deset osob. Jednalo se o pracovníky stavebních firem, manažery, živnostníka a úředníka. Loni je ale všechny soud obžaloby zprostil. Viníci tak nejsou doposud potrestáni.

Mohlo by vás zajímat

Další články