Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Tragické výročí: 15. března začalo období temna. Během německé okupace zemřelo více než 300 000 lidí

Tragické výročí: 15. března začalo období temna. Během německé okupace zemřelo více než 300 000 lidí
Zdroj: wikipedia.org
Historie
Ten den bylo sychravo a z nebe se snášel sníh. Smutný to den. Prezident Emil Hácha v noci ze 14. na 15. března pod obrovským psychickým tlakem podepsal listinu, která Hitlerovi dovolila vstoupit na naše území. V 6 hodin ráno začala okupace. Pojďme si tyto události připomenout.

Byl to smutný a ošklivý den. Z nebe se snášel mokrý sníh, který se rozpouštěl na německých přilbách...

Dne 14. března odjel prezident Emil Hácha na jednání do Berlína. Čekalo ho náročné jednání s Adolfem Hitlerem Po půlnoci vůdce Háchovi oznámil, že v 6 hodin ráno německé vojsko překročí české hranice. Pokud bude lid protestovat, německé vojsko odpor brutálně potlačí. Pokud Hácha vládě a národu vysvětlí, že odpor je marný, ponechá Hitler jistou dávku národní svobody.

Hácha s podpisem váhal. Nechtěl, aby to vypadalo, že s Hitlerem podepsal dohodu. Bojoval s emocemi, dokonce během noci dostal srdeční záchvat. Nakonec ale ustoupil. Podepsal, že v zájmu uklidnění vkládá s plnou důvěrou osudy českého národa a české země do rukou vůdce Německé říše.

Březnový vír

Ve 4:30 začal rozhlas vysílat informaci o tom, že v 6 hodin ráno německé vojsko vstoupí na území Čech a Moravy. K překročení hranic došlo v 6 hodin ráno, operaci s názvem Březnový vír oficiálně velel polní maršál Walther von Brauchitsch Vrchním velitelem akce pak byl generál Johannes Albrecht Blaskowitz, muž, který v roce 1948 po Norimberském procesu spáchá sebevraždu.

Ráno dne 15. března vstoupilo na území Čech a Moravy 22 německých divizí o síle 350 000 mužů. V 11 hodin dopoledne byl obsazen Pražský hrad. V tu dobu zlomený prezident Hácha odjížděl z Berlína. Posledním objektem, který Němci obsadili, bylo letiště v Přerově. Kontrolu nad ním převzali ve 13 hodin.

Německá menšina se radovala

Lidé na ulicích hrozili Němcům zaťatými pěstmi, další plakali bezmocným vztekem. Mnoho lidí si sáhlo na život. Radovala se jen německá menšina, vojska Wehrmachtu byla v očích českých Němců považována za osvoboditele.

V 19:15 dorazila na Pražský hrad kolona s Adolfem Hitlerem a Karlem Hermannem Frankem O den později vydal Hitler na Pražském hradě Výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava Prezidentem formálně zůstal Emil Hácha, faktickou vládu ale převzal říšský protektor Konstantin von Neurath

Uvádí se, že za okupace Čech a Moravy a za samostatného Slovenského státu zahynulo asi 343 000 až 360 tisíc československých občanů, z toho asi 265 tisíc – 270 tisíc Židů. Do seznamu nejsou započítáni lidé, kteří po válce zemřeli na následky týrání, věznění a nucených prací...

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy